Sözcü Plus Giriş

Apple şifreleri kırılmayan telefon üretecek

FBI ile şifre savaşıyla gündeme gelen teknoloji devi Apple, şifreleri kırılması imkansız iPhonelar için çalışmalara başladı

Güncellenme: 15:25, 25/02/2016
Apple şifreleri kırılmayan telefon üretecek

Apple’ın FBI ile savaşı sürüyor. Firmanın, ABD hükümetinin işbirliği baskılarına rağmen hükümet tarafından şifreleri kırılması imkansız iPhonelar üretmek için çalışmaya başladığı iddia ediliyor. New York Times’ın haberine göre, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) California’nın San Bernardino kentinde düzenlenen terör saldırısının zanlılarından birine ait olan iPhonenun şifresini kırmaya yardım etme talebini reddeden Apple, hükümet tarafından kırılması imkansız iPhonelar üretmek için harekete geçti.

Apple firmasıyla FBI, bir terör soruşturması yüzünden karşı karşıya gelmişti.

Şirkete yakın kişilere ve güvenlik uzmanlarına dayandırılan haberde, Apple’ın iPhonenun güvenlik özelliklerini istediği şekilde geliştirmeyi başarması halinde bu konuda halihazırda ciddi sorunlar yaşayan emniyet güçlerinin işinin daha da zorlaşacağı iddia edilirken, “Obama yönetimi, geçen yılki San Bernardino saldırısındaki katillerden birinin kullandığı iPhonen’a erişim için verdiği mücadeleyi kazansa dahi Apple’ın güvenlik tedbirlerini geliştirmeyi başarması emniyet kurumları için önemli bir teknik engel oluşturacak” yorumu yapıldı. Apple’ın üst düzey bir yöneticisinin iPhoneların güvenliğinin artırılacağını teyit ettiğini kaydedilen haberde, bağımsız bazı uzmanların da şirketin mühendisleriyle diyaloglarında bu amaca yönelik çalışmaları görüştükleri ileri sürüldü.

Yayınlanma Tarihi:14:35,