Sözcü Plus Giriş

Apple’dan onarım güncellemesi

Apple, iPhone'unu tamir ettirenlerin başına iş açan 53 hatasını "onaran" bir güncelleme yayınladı.

Güncellenme: 10:40, 22/02/2016
Apple’dan onarım güncellemesi

3’üncü parti hizmet sağlayıcıları tarafından tamir edilen bazı iPhone’larda görülen ve ‘error 53′ olarak adlandırılan hata nedeniyle Apple, kullanıcılarından özür diledi.


Apple, bir süredir iPhone kullanıcılarının başını ağrıtan ‘error 53′ isimli hata ile ilgili resmi bir açıklamada bulundu.  Geçtiğimiz günlerde ‘PCVA’ adlı bir hukuk firmasının Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde taşıdığı hata nedeniyle, bazı iPhone’ların yetkili servis olmayan kişilerin müdahalesi sonucunda ilk güncellemeyle birlikte iPhone’ları kilitleyerek kullanılmaz hale getiriyor.

Bu politikasından dolayı 5 milyon dolarlık (15 milyon TL) tazminat davası ile karşı karşıya kalan teknoloji devi, söz konusu korumanın müşterileri korumak amacıyla oluşturulduğunu belirtti ve ‘error 53’ten olumsuz etkilenen kullanıcılarından özür diledi.

Apple, ocak ayı sonunda açıkladığı bilançosunda, Ekim 2015-Aralık 2015 döneminde dünya genelinde 74,8 milyon iPhone satıldığını açıklamıştı. Bu miktar, iPhone’un ilk piyasaya çıktığı 2007’den beri satışlarındaki yıldan yıla en düşük artış oranı olmuştu. Daha önce aynı sorunu bir “güvenlik tedbiri” olarak nitelendiren ve geri adım atmayan Apple, son açıklamasında gerekli güncellemelerin yapıldığı ve bu durumdan olumsuz yönde etkilenen kullanıcıların gerekli düzeltmeleri iTunes üzerinden yapabileceğini duyurdu.