Sözcü Plus Giriş

Bilgisayardan insan beynine bilgi aktarılabilecek

ABD'de bilgisayardan insan beynine bilgi aktarabilecek bir teknoloji üzerinde çalışılıyor.

Güncellenme: 12:32, 28/02/2016
Bilgisayardan insan beynine bilgi aktarılabilecek

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı çalışmalar yapan Savunma Projeleri Araştırma Geliştirme (DARPA) birimi, bilgisayardan insan beynine bilgi aktarabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

DARPA, bilgisayardan insan beynine bilgi aktarabilecek bir teknoloji geliştiriyor.

 DARPA internet sitesinde yayınladığı bir makalede, çalıştıkları yeni bir program sayesinde dijital dünyadan insan beynine ve insan beyninden bilgisayara veri aktarımı olabileceğini belirtti. DARPA'ya göre birleştirilmiş iki adet 10 sent (nicel) demir para hacminde bir parçanın beyne konularak, bilgisayardan bilgi paylaşımı yapılabilecek.

Geliştirilme aşamasında olan program sayesinde alet beyindeki nöronlar ile bilgi teknolojisi dilini oluşturan elektrokimyasal dil arasında bir dönüştürme bir çevirmen gibi görev yapacak. Nöron Mühendisliği Sistem Tasarımı (NESD) ismi verilen program Nöroteknoloji araştırma yeteneklerini geliştirmek ve yeni tedaviler için bir temel oluşturuyor. Projenin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda insandaki 1 milyon nörona, dijital dünyadan sinyal gönderilebilecek. NESD Program Müdür Phillip Alvelda projeyle ilgili olarak, “Kullanılacak araçların geliştirilmesi halinde gerçekten insan beyni ile modern elektronik dünyası arasında bir kanal kuracak” dedi. DARPA, yeni geliştirmeye başladığı proje için 60 milyon dolar yatırım yapmayı hedefliyor.

DARPA, soğuk savaş döneminde Rusya’nın Sputnik füzesini uzaya göndermesinin ardından 1958’de ARPA adıyla Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştu. DARPA’da çalışan bilim insanları ve yöneticiler belli bir süreliğine özel sektörden ve askeriye içinden seçiliyor. DARPA’nın geliştirdiği projeler içinde en bilineni internet ve drone.