Sözcü Plus Giriş

Facebook şifrenizi korumanın 5 yolu!

Artık adeta kişilerin kimliği haline gelen Facebook hesapları birçok kişi için hayatın merkezi haline gelmiş durumda. Pek çok özel bilgiyi içinde barındıran Facebook hesaplarını hackerlardan korumak büyük önem taşıyor. İşte Facebook şifrenizi korumanın ipuçları...

13:02 -
Facebook şifrenizi korumanın 5 yolu!

Güvenlik ve gizlilik birçok internet kullanıcısı için öncelik haline gelmiş durumda. İnternetten yapılan veri hırsızlığının en önemli bilgi kaynaklarından biri olan sosyal medya hesaplarını kötü niyetli kişilerden korumak bu noktada alınabilecek en büyük önlemlerden biri. Peki Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarını korumak için nasıl önlemler almak gerekli?

SAHTE FACEBOOK ADRESLERİNE DİKKAT

Facebook şifrenizi ele geçirmek isteyen bazı bilgi hırsızları, orjinal Facebook adresine yakın bir adres ve Facebook site giriş ekranına benzer bir site paneli kullanarak şifrenizi ele geçirmeye çalışabilir. Facebook hesabınına girmeden önce girdiğiniz sitenin gerçek Facebook olduğundan emin olmak sizin için ilk önlem olabilir. Gerçek Facebook adresi, https://www.facebook.com ‘dur ve bu adres dışındaki adreslere şifrenizi girdiğiniz durumlarda şifreniz kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir.

KEYLOGGER’LAR TÜM ŞİFRELERİNİZİ KAYDEDEBİLİR

Keylogger isimli kötü amaçlı yazılımlar veri hırsızları tarafından bilgisayarınıza yüklenebilir ya da daha önceden yüklenmiş olabilir. Keylogger’lar bilgisayarda yaptığınız her tuşlamayı, her yazıyı, her tıklamayı kaydederek an be an internet korsanlarına iletmektedir. Bu tip tehlikeli yazılımlardan korunmak için güncel virüs programları kullanabilirsiniz.

BİLGİSAYAR’A KAYITLI ŞİFRELER

Her giriş yapışınızda tekrar tekrar şifre girmemek için Facebook şifrenizi internet tarayıcınıza kaydetmiş olabilirsiniz, ancak bu kolaylık bazı tehlikeleri de beraberinde getirmekte. İnternet tarayacınızdaki kayıtlı şifrelerin tümü kötü amaçlı yazılımlar tarafından veri hırsızlarının eline geçebilir.

AKILLI TELEFONLARDAKİ KÖTÜ AMAÇLI UYGULAMALAR

Bilgisayarların yanında artık akıllı telefonlardan da sosyal medya uygulamaları fazlaca kullanılmakta, hatta bazı kullanıcılar tarafından tüm sosyal medya ortamları sadece akıllı telefonlar üzerinden kullanılmakta. Akıllı telefonlara yüklenen bazı uygulamalara yükleme sırasında verilen bazı izinler şifrelerinizi ele geçirebilmekte. Akıllı telefonlarınıza güvenmediğiniz uygulamaları yüklemeyerek bu risklerden kendinizi koruyabilirsiniz.

SAHTE ARKADAŞLAR

Facebook kullanıcılarının sık sık rastladığı bir durum olan tanımadığı insanların Facebook üzerinden eklemesi çok tehlikeli durumlara yol açabilir. Facebook üzerinden sizin doğum tarihiniz, memleketiniz, soyadınız gibi bilgilere ulaşan kötü amaçlı kişiler bu bilgiler aracılığıyla çeşitli denemelerle şifrenizi çözmeye çalışabilir. Adınız ve kişisel bilgilerinizle ilgili olmayan bir şifre seçmeniz bu noktada size koruma sağlayacaktır. Farklı noktalama işaretleri ve büyük küçük karışık harf kullanımı şifrenizin kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more