Facebook yüzünden hapis yatabilirsiniz

Facebook'ta yazdığınız bir kelime, 1 yıl hapis yatmanıza neden olabilir

Facebook yüzünden hapis yatabilirsiniz

New York’ta yaşayan Maria Gonzalez, yengesi Maribel Calderon’u Facebook’ta ‘salak’ olarak etiketlediği için 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bundan sonra sevmediğiniz bir arkadaşınızı ya da akrabanızı hakaret içeren kelimelerle etiketlemeden önce iki kere düşünün. ABD'de meydana gelen olayda yengesini Facebook'ta salak olarak etiketleyen bir kız, mahkeme tarafından 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir zamanlar abisiyle evli olan Maribel Calderon'ı Facebook üzerinden etiketleyip ‘salak' diyerek hakaret eden Maria Gonzalez isimli kız, yengesi tarafından ‘2. dereceden hakaret ettiği' gerekçesiyle mahkemeye verildi. Calderon, davanın görüldüğü mahkeme tarafından önce 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı, daha sonra iyi halden faydalanarak ceza almaktan kurtuldu fakat yengesi hakkında daha önce verilen ‘iletişime geçme yasağı'na hala devam ediliyor.

Gonzalez’in avukatı, davayı düşürmek için mahkemenin koruma emrinin Facebook ile iletişimi özellikle içermediğini iddia ediyor. Yargıç Susan Capeci ise bu şekilde düşünmüyordu. Kararın açık bir şekilde “elektronik veya herhangi bir yolla” kelimelerini içerdiğini söyleyen yargıç, bu kelimelerin Facebook iletişimini içerdiğini açıkladı. Gonzalez’in avukatı, yorum yapmayı reddetmiş olsa da mahkemenin alacağı karara itiraz etmeyeceği tahmin ediliyor.

Loading...