FIFA dolandırıcıları FBI’ı ayağa kaldırdı

Bir bilgisayar oyunundan yansıyan dolandırıcılık FBI’ı ayağa kaldırdı.

FIFA dolandırıcıları FBI’ı ayağa kaldırdı

Ülkenin en büyük oyun şirketlerinden biri olan Electronic Arts'ı dolandıran korsanlar milyonlarca dolar kazandılar.

PlayStation 4 Pro inceleme

Bu sabah Amerika’nın Teksas eyaletinde sanık Anthony Clark, üç farklı sanal korsana yardımcı olduğu gerekçesiyle mahkemeye çıkarken, suçluların Electronic Arts sunucularında FIFA coin toplayarak bunları Avrupa ve Çin kara borsasında yasa dışı olarak sattığına inanılıyor. FBI’a göre Anthony Clark ve adamları bu yöntemle 15-18 milyon dolar arası bir para elde etti.
fifa-icccc

Korsanlar milyonlarca dolar kazandılar

FIFA’daki coin sistemi bilindiği gibi Electronic Arts’ın popüler futbol oyunu serisinde oyun içindeki ödeme birimi olarak kullanılıyor ve maçlara çıkarak veya gerçek para ödeyerek elde ediliyor. Buna rağmen üçüncü parti satıcılar bu ürünün yasa dışı satışını gerçekleştirerek ciddi miktarda para elde ediyor.
FBI iddialarına göre Clark ve arkadaşları bir uygulama üretti ve bu şekilde Electronic Arts sunucularına sahte sinyaller göndererek maçları oynanmış gibi gösterdi. Bu yönteme 2013 yılında başlandı ve 17 Eylül 2015’e kadar devam etti.
Anthony Clark’ın yanı sıra Ricky Miller, Nicholas Castellucci ve Eaton Zveare gibi dolandırıcıların da iddianamede ismi geçerken, Clark’ın banka hesabındaki 2,8 milyon dolar paraya el konuldu. Ayrıca Miller, Zveare ve Castellucci isimlerinin de 2014 yılında Lamborghini gibi lüks arabalar aldıkları tespit edildi.
Electronic Arts güvenlik ekibinin de şahitlik edeceği mahkemenin ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor.

Loading...