Sözcü Plus Giriş

iPhone ve iPadler daha çok arızalanıyor!

iOS ürünleri yani iPhone ve iPadler garanti desteğiyle öne çıkıyor ancak gelen bilgilere göre Android’e oranla daha çok arızalanıyor!

null
Güncellenme: 13:14, 18/11/2016
iPhone ve iPadler daha çok arızalanıyor!

Apple, arızalanan cihazların onarımını hızlı bir şekilde gerçekleştirerek veya cihazı yenisi ile değiştirerek kullanıcıların garanti kapsamı konusunda rahat olmalarını sağlıyor. Ancak Blancco Technology Group tarafından yayınlanan yeni rapor, Apple’ın Google ile arasında devam etmekte olan rekabet savaşında bir darbe almasına neden oldu.

İnternet bu teoriyle çalkalanıyor

iPAD VE iPHONELARIN ARIZA ORANI ANDROİD CİHAZLARINDAN YÜKSEK

Blancco’nun yılın üçüncü çeyreğinde yayınlanan Mobil Cihaz Performansı ve Sağlık Durumu raporuna göre, iPhone ve iPad’lerin dünya genelinde arıza oranı yüzde 62 seviyesinde iken Android cihazlarda bu oran yüzde 47.

Arıza oranları iOS cihazlar genelinde değerlendirildiğinde ise, iPhone 6 yüzde 13 ile en fazla arızanın yaşandığı cihaz olurken, iPhone 6’yı yüzde 9 ile iPhone 6s ve iPhone 5s takip ediyor.

iphone-6-plusAyrıca, raporda dikkat çeken diğer bir nokta ise uygulamaların iOS cihazlarda Android’e kıyasla üç kat daha fazla çöktüğü. Raporun hazırlanması sırasında kullanılan ankete katılan iPhone ve iPad’lerin yüzde 65’inde uygulamaların çöktüğü belirtiliyor.

iOS kullanıcılarının en çok sorun yaşadığı uygulamalar ise yüzde 14 ile Instagram, yüzde 12 ile Snapchat ve yüzde 9 ile Facebook olarak belirlenmiş durumda. Android cephesinde ise durum biraz farklı. En çok arıza yapan cihazların başında Çinli LeEco firmasının Le 2 modeli geliyor. LeEco Le 2’yi yüzde 9’luk bir oran ile Xiaomi Redmi 3S ve Redmi Note 3 takip ederken Samsung Galaxy S7 Edge, yüzde 5 ile listenin dördüncü sırasında yer alıyor.