Sözcü Plus Giriş

Geçtiğimiz günlerde katlanabilir yapısı ve kolay taşınabilen tasarım özellikleriyle öne çıkan GoPro Karma drone'u tanıtılmıştı. Şimdi de DJI, bu modele direkt olarak rakip olacak Mavic Pro modelini lanse etti.

BlackBerry bomba gibi dönüyor!

DJI Mavic Pro neler sunuyor?

DJI Mavic Pro enteresan bir katlanma sistemine sahip ve cihazın iki ön kanadı gövdesine, yan kanatları ise altına doğru katlanıyor. Tıpkı GoPro’nun Karma modeli gibi DJI markalı drone da bir sırt çantasına sığacak büyüklükte olacak.

Aynı şekilde pervaneler de kanatlar gibi esnek durumda. Katlanabilir özelliğine ek olarak, DJI’ın Mavic Pro modeli Karma’dan daha hafif olacak. DJI Mavic Pro yaklaşık 750 gr ağırlığındayken, rakibi Karma 1 kg’dı.

Mavic Pro’nun uçuş özellikleri ise geçtiğimiz aylarda çıkan, yine DJI markalı olan Phantom 4’e benziyor ve spor modundayken saatte 40 mil (yaklaşık 65km/s) kadar bir hıza erişebiliyor.

Katlanabilir kontrolcüye sahip olan Mavic Pro, akıllı telefonlarla eşleştirilebiliyor ve 1080p çekimlere de destek veriyor. Tek şarjla yaklaşık 27 dakika batarya ömrü olan cihaz, diğer ufak ama başarısız dronelara pek benzemiyor. Beş kameralı görüntü sistemi, GPS, 4k özelliği, 12 megapiksel kamera da sayabileceğimiz diğer özellikleri arasında.

Mavic Pro, 12 megapiksel kamerasıyla saniyede 30 kare hızla 4K video çekimi yapabiliyorken, 1080p videoları ise 96 kare hızında çekebiliyor. Ayrıca ActiveTrack özelliği sayesinde bir bölgeye odaklanarak, sadece oranın kaydını alabiliyorsunuz.

DJI şu anda Mavic Pro için ön sipariş almaya başladı ve kontrolcüyle birlikte fiyatı 999 dolar (yaklaşık 3000 TL) olacak. Kontrolcü olmadan ise 749 dolara satılacak ve gönderimle Ekim ayının ortalarında başlayacak.