PS4 Pro, oyun yapımcılarının canına okuyor

PlayStation 4 Pro Kasım ayının başında piyasaya sürüldü ve şimdiden stoklarını eritmeyi başardı. Sony’nin yüzü gülerken, yapımcılar şirket ile aynı fikirde değil. İki farklı oyun geliştirmek yapımcılara sıkıntı çıkartıyor.

PS4 Pro, oyun yapımcılarının canına okuyor

Sony’nin oyun konsolu PS4 Pro, getirdiği özelliklerin yanında, sorunları ile de gündeme gelen bir cihaz. PS4 Pro oyunları gerçekten de hayal ettiğiniz grafikleri veremeyebilir. Viking’in yapımcısı PS4 Pro’nun bekleneni asla verememe ihtimalinden bahsetti.

Hem PS4 ve hem de PS4 Pro için oyun geliştirmek zorundalar

10 Kasım’da satışa sunulan ara nesil konsol PS4 Pro şimdiden hayli popüler durumda. Sony, sürekli olarak stokları yeniliyor ve PS4 Pro deyim yerindeyse peynir ekmek gibi gidiyor.

Cihaz size saat hızı arttırılmış bir CPU ve geliştirilmiş bir grafik işlemcisi sunuyor. Kağıt üzerinde iki konsol arasında gerçekten de dağlar kadar fark var ama bu fark asla oyunlara yansımayabilir. Vikings: Wolves of Midgard adlı oyunun yapımcılarından Peter Nagy, tam olarak bu soruna değiniyor.

Jannetincosplay’den şahane çalışmalar!

 

Dünyada 50 milyon PS4 kullanıcı olduğundan bahseden Nagy, bu durumun yapımcıların elini kolunu bağladığından dem vuruyor.

“PS4 Pro için oyunu geliştirirken, aynı zamanda geriye uyumluluk konusuna da dikkat etmemiz gerekiyor. Arada fark olmalı ama bu farklı sağlamak gerçek bir sorun. Oyunları neredeyse iki kez optimize etmemiz gerekiyor.”

Yani konsol güzel ama yapımcıların daha şimdiden canını okuyor. Hem PS4 Pro, hem de PS4’e aynı anda oyun geliştirmek zor olduğu için, yapımcılar yine PS4 sahibi olanları odak noktasına (satış için) almak zorunda. Eh, bu durum da PS4 Pro için inanılmaz görsellerin önünü tıkıyor.

Loading...