Sözcü Plus Giriş

TDK internet sitelerinden şikayetçi

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) aylık çıkardığı "Türk Dili" isimli dergisinde internet sitelerinde kullanılan yabancı dil kökenli sözcükler ve yanlış dil kullanımına karşı yasal düzenleme önerisi yapıldı.

Güncellenme: 10:38, 26/09/2016
TDK internet sitelerinden şikayetçi

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) dergisi Türk Dili’nde internet sitelerinin çoğunluğunda fazla yabancı kökenli kelime ve terim kullanıldığı belirtilirken Türkçe’nin yanlış kullanımının önlenmesi için yasal düzenleme önerildi.

Habertürk’te yer alan habere göre, “Bilişim dünyasının dili ve sanal ortam Türkçesi” isimli makalede batı kökenli yabancı sözcüklerin sayısında artış olduğu vurgulandı. Yaklaşık 10binden fazla yabancı sözcük olduğu belirtilen makalede bunların yüzde 70’inden fazlasının Fransızca’dan geçen kelimeler olduğuna dikkat çekildi.

Makalede, “Türkçe'nin yanlış ve bozuk kullanılması karşısında, dilin kullanımıyla ilgili kuralsızlıkları giderebilecek birtakım yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü Türkçe, bizim en önemli kültür değerimiz ve kimliğimizdir.” ifadeleri yer aldı.