Türkiye’de yasaklanması gündeme gelen Minecraft eğitim için kullanılacak!

Türkiye'de bir dönem yasaklanması gündeme gelen Minecraft oyununun çocukların eğitimine yönelik yeni bir sürümü çıkıyor!

Türkiye’de yasaklanması gündeme gelen Minecraft eğitim için kullanılacak!

Son zamanların Türkiye'deki en popüler oyunlarından biri haline gelen Minecraft adlı Mojang ve Microsoft firmaları tarafından ortaya çıkartılan yapım, geçtiğimiz aylarda ülkemizde oyunun oldukça zararlı olduğu ve yasaklanması gibi konularla gündeme gelmişti. Ancak Microsoft'un oyun için çıkardığı yeni sürüm ile dünyanın birçok yerinde eğitim amacı ile kullanılmaya başlanacak olan oyun, görünüşe göre sanıldığının aksine oldukça çocuklara ve gençlere yararlı bir yapıda.

Webtekno'nun yer verdiği bilgiye göre Minecraft: Education Edition (Minecraft Eğitim Versiyonu) olarak adlandırılan bu yeni sürümde Minecraft’ın “inşaa et ve yık” şeklindeki oyun yapısının yanı sıra ilginç yapıların da konu alındığı bir oyun. Bu oyun sayesinde çocukların antik Pompeii, Keops Piramidi, Yunan tapınakları gibi tarihi mekanları gezegebileceğini söyleyen Microsoft yetkilileri, bu mekanları gezen çocukların bölgeler hakkında bilgiler edinebileceğini ve tarihi bilgileri öğrenebileceğini belirtti. Bazı okullarda eğitim amacıyla oynatılan Minecraft oyununda eğitim için kullanılabilecek olan bu mekanların çocuklarda yaratıcılığı da tetikleyeceği düşünülüyor.

Minecraft’ın yeni sürümünün yanı sıra özel bir web sitesi de tasarladığını duyuran Microsoft yetkilileri, bu siteye kayıt olan öğretmenlerin Microsoft ile fikir alışverişi yapabileceğini belirtti. Bu sitede görüşlerini paylaşan ve Microsoft yetkilileri ile iletişime geçen öğretmenler, çocuklara derste göstermek istedikleri yapının Microsoft yetkilileri tarafından üretilmesini isteyebilecekler.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=hl9ZQiektJE

Loading...