Reklamsız Sözcü

Acıkana enfes pizza

24 Ocak 2016

Ankara ve Kayseri pizzası

Sabahın köründe Taksim Acıbadem Hastanesi'nde ameliyatlara başlıyoruz, sabah kahvaltımız saat yedi buçukta çay ve sokak simidi. Saatlerce ameliyat yapıyoruz, niyetimiz saat bir-iki gibi öğle yemeğine gitmek. Olmuyor, ilave ameliyatlar çıkıyor, acil olarak görmem gereken hastalar çıkıyor, öğle yemeği saat dörde kayıyor.

Bafetto pizza

Ben ve ortopedist doktor arkadaşım Nikola deli gibi açız, Mecidiyeköy Çevre Hastanesi'nde de ameliyatımız var, oraya geçerken Astoria Alış Veriş Merkezi'ne uğruyoruz. Alt katını tamamen yeme içme mekanlarıyla doldurmuşlar, çeşit çeşit lokantalar var. Yemek zamanı olmadığı için boş, gözümüze bir pizzacı ilişiyor: BAFETTO…

AÇLIKTAN GÖZÜMÜZ DÖNMÜŞTÜ…

Bir masaya oturuyoruz, neredeyse açlıktan masayı yiyeceğiz. Sempatik bayan garsonumuz endişelenmemizi, pizzaların birkaç dakikaya kadar masamızda olacağını söylüyor. Mekanın ismini taşıyan Bafetto pizza söylüyoruz. Kavurmalı Ankara pizzasıyla, pastırmalı Kayseri pizzası arasında karar veremeyince garsonumuz pizzanın yarısını kavurmalı yumurtalı, diğer yarısını pastırmalı yapmayı öneriyor, seviniyoruz. Önden Bafetto pizza geliyor, kaburga etli ve patatesli pizza, hafiften acı. Tam benim istediğim gibi ince hamur, biraz da kıtır. Aslında pizzalar dört beş kişilik, ama açlıktan bizim gözümüz dönmüş. Pizza dilimlerini ellerimizle sarıp sarıp yiyoruz. Öylesine güzel geliyor ki… Her ikimiz de sıkı yiyici olmamıza rağmen pizzaları bitiremiyoruz. Ama bu lezzetli dilimleri bırakmaya hiç niyetimiz yok. Kalanları hastaneye götürmek için paket yaptırıyoruz.

Dr. Nikola, Burak ve Zafe Bey'le

TAŞ TABANLI FIRIN GETİRMİŞLER

Garsonumuza pizzalardan çok memnun kaldığımızı, SÖZCÜ okurlarıyla da paylaşacağımızı anlatınca bizi şu anda dört şubesi bulunan Bafetto'ların ortaklarından Burak Sümer Bey'le ve müdürü Zafer Eryalçın ile tanıştırıyor. Bize Kuzey İtalya tarzı pizza yaptıklarını, lezzetteki en büyük payın, İtalya'dan getirdikleri taş tabanlı fırında olduğunu söylüyorlar.
Teşekkür edip ayrılıyoruz, ayrılırken de eve sipariş vermek için telefonlarını da almayı ihmal etmiyoruz.

Cafe Vergnano

SEZEN AKSU VE KAHVE KEYFİ

Dile kolay kırk yıl, hayatımızın kırk yılı Sezen Aksu şarkıları dinleyerek geçmiş, onunla büyümüş, onunla yaş almışız, her şarkısının bizde ayrı bir anısı var. Sanatçı, maalesef İstanbul'daki son konserlerini verdi geçen günlerde. “Sezen Aksu'lu Yıllar” adını taşıyan bu konserler Maslak Ayazağa arasında bulunan Unique Volkswagen Arena'da yapıldı. Oldukça büyük olan bu salon tıklım tıklım doluydu. Sezen Aksu, üç saatten fazla sahnede kalarak bizleri mest etti.

GERÇEK BİR İTALYAN KAFE'Sİ

Konser öncesi tıklım tıklım olan Unique Merkezinde CAFFE VERGNANO'ya oturduk. Sahibi İtalyan olan gerçek bir İtalyan kafesi. Galet denilen içi badem ezmeli nefis bir tart yedik, meğerse Ortodoks Hristiyanlarda 6 Ocak'ta yenilen bir tatlıymış, bir dilimin içine para konur, kime çıkarsa yılın şanslı kişisi ilan edilirmiş. Çok hoşumuza gitti, bunun dışında elmalı tartı da çok güzeldi. Zaten İtalyan kahvesini çok seven biri olarak kahvelere diyecek bir şeyim yoktu. Güzel bir kahve, yanında güzel bir tart, çok keyifliydi. Biraz daha geniş zamanda elimde bir kitap ile tekrar gelip daha da fazla keyif almayı çok isterim, bakarsınız sizlerle de karşılaşır, biraz sohbet ederiz. Eeee, ne demişler,
kahve bahane sohbet şahane…

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more