Allah’ın bir lütfudur Atatürk!

3

Olmuyor işte. Dön dolaş, kıyısından köşesinden tur at, yine gelinecek nokta son tahlilde Atatürk oluyor kardeşim. Burnumuzun dibindeki ülkelere bakınca eminim ki ‘keşke bizim de bir Atatürk'ümüz olsaydı!' diyor o dengimiz olmayan kimi yönetici takımı. Sağcısı, solcusu yok bu işin. Zira Ortadoğu topraklarında ay-yıldızlı bayrağımızın yakılmasına kadar geldi hadise. Bu kadar pespaye ego, bu denli diktatör kibirle sarmanlanmış Ortadoğu yönetimlerinden bizi, bizleri kurtaran ne, kim? Atatürk değil mi kardeşim? Bu Tanrı'nın lütfu harikulade gerçeği kabullenip, dinin yeganeliğiyle dünya işlerinin zorbalığını layıkıyla ayırıp, meclisini adam ya da madam gibi çalıştırıp, milletin meclisinde hür fikirleri çarpıştırıp, şu kritik günlerden elbirliğiyle neden geçmiyoruz ki? Eminim ki Gazi Mustafa Kemal ruhu sayesinde bunu da yapabiliriz.

4

Cahil Madonna

Madonna'lı kitabı hakkında dil dökülen bilgece lafları işittikten sonra benim bildiğim Sabahattin Ali üstad, paranın kokusu almış, hemen popçu-topçu tayfasının hayatlarını yazmaya koyulmuştur bile. Madonna'nın kürkünün kılından, çarşafının buruşukluğuna kadar birçok konuda dakikada yedi yüz elli cümle kurabilen zat-ı muhteremler, Sabahattin Ali abimizin yazacağı, misal Justin-Selena aşkına kim bilir ne yorum döşer! Gıpta ederek izlediğim o medya figürlerinin yerinde olup da bilmediğim konularda konuşup, öngörü zengini ilginç fikir yürütmeleri yapabilmeyi çok isterdim. Ve fakat lakin ben treni taa baştan kaçırmışım. Bu bol kültürlülüğün o paha biçilmez özgüveninin zerresi ve hatta tozu uğrasaydı şu zavallı, kurak, körpecik beynime, bilmediği her konuda ahkam kesenler gibi ben de -bilsem de bilmesem de- konuşur,  sonra “lafı nasıl da gediğine koydum!” türü afra-tafralarımdan geçilmezdi. Ama maalesef olamıyor işte. Cesaretini cahilliğinden almıyorsan, sadece haddini bilmekle yetiniyorsun. Demem o ki, bilmiyorsan yorum yapma cüretini gösterme be kardeşim. Bu kadar net. Neyse ki bunlar gibi okuyan, bilen bilge televizyoncu, yorumcu dostlarımız var da böyleleri gibi olmayanların değersizliği, pespayeliği bir elmas gibi parıldıyor canım Türkiyem'de. Öyle değil mi rahmetli Sabahattin Ali Abicim !? Peki sen ne dersin bu işe?

2

Rezervasyonun erkeni

Hangi turizmciyle konuşsam erken rezervasyon diyor başka bir şey demiyor arkadaş. Aslında hesap doğru. Hem vatandaşın cebini kurtarıyor, hem turizmden ekmek yiyen milyonlarcasını işinden etmiyor. Son dakika tatilcilerinden biri olarak bu alışkınlığımın bana çok fazla para kaybettirdiğini hesap kitap yapınca daha net gördüm. Hem daha ucuza, hem de kafan rahat tatil yapıyorsun. Böylelikle turizmi de kurtarıyorsun. Rus turistin bu yıl adımını atmadığı Kemer Bölgesi'nin turizmcileri ve başta yıllanmış Club Med yöneticileri olmak üzere erken davranma hadisesini çok hayati buluyorlar. Yurtdışına gidecekseniz dahi yapacağınız erken rezervasyon aile bütçesine büyük katkıda bulunuyor. Tabi en önemlisi eşler arasında ‘bu kış tatile nereye gidelim, bu yaz nerede yüzelim' şeklindeki sert tartışmaların da önüne geçiyor, ki bunun için bile yapılır erken rezervasyon.

Loading...