Doğalgazda gizlenen kazık!

Ağızlarından düşmez… Matbu olarak derler ki; “Zam yapmaktan hoşlanmıyoruz, zam haberini vermeyi sevmiyoruz, ama uzun süredir dövizde yaşanan dalgalanmalar ve ham madde fiyatlarındaki artışlar sebebiyle mecbur kalıyoruz” Hoşumuza gidiyor, ohh diyecek halleri yok ya!
Eyvallah… Bizim de koca devleti sıkıntıya sokacak halimiz yok… Mecbur kalmışlarsa biz de üzerimiz düşen külfeti yükleniriz. Öderiz.
İyi de iş zıvanadan çıktı. Kaşınmadık bir kulağımızın arkası kaldı! Size nasıl kazık yediğimizi anlatayım da samimiyetlerini anlayın… Çıktılar, şu an fiyatlar çok düşük olduğundan doğalgazda fiyat artışına gidilmeyeceğini söylediler. Zaten zam yapılacak ortam mı var ki teşekkür edelim? Doğalgaz fiyatları tarihi düşük seviyelerde…

Ha düşürmemişsin ha zam yapmışsın

Peki, acaba kendileri indirim yapmayı düşünmezler mi? Yok efendim nerede? Bal gibi; “zam yapmadığımıza dua edin” demek istiyor hazretler…
Ülkeyi yönetenlerin ağzından düşmeyen, reformların temel direği olarak gösterilen kavram; şeffaflık… Arkadaş, adamlar bize doğalgazı kaça aldıklarını söylemiyorlar ki kazığın boyunu bilelim. Nerede kaldı şeffaflık!
Doğalgaz sözleşmelerindeki fiyat resmi olarak açıklanmıyor. Doğalgaz fiyatları da petrolün varil fiyatına endeksli, bir onu biliyoruz.
Petrol desen son 18 ayda, 120 dolardan 30 dolara düştü… Fiyatı yüzde 75 aşağı indi… Sözde benzin ve motorinde olduğu gibi doğalgazdan yüksek vergi alınmıyor. İnmesi gerekmez mi?
Buna rağmen gazda indirim yapmıyor. Bu ne demek? Vatandaş doğalgazı hâlâ 15 ay önceki yüzde 9 zamlı tarifeden tüketiyor. Ha fiyatı düşürmemişsin, ha durduk yerde zam yapmışsın. Bu ortamda aynı şey!

Hesap ortada indirim nerede?

Faturalardan hesaplamaya gidersek, bize uygulanan tarife bin metreküpte 340 dolara geliyor. Gazı aldığımız Gazprom, bu yılın ilk yarısı için ortalama doğalgaz fiyatını bin metreküp için 184 dolar olarak açıkladı. Aslında piyasada satılan fiyatlardan hesaplarsak çok daha ucuza gelir ama imzayı atıp kazığı yemişiz bir kere…
Gerçi Ruslar da bize uyguladıkları fiyattan utanıp indirime gitmeyi kabul etmişlerdi ki, angajman kuralları gereği uçaklarını düşürünce onlar da bize alternatif angajman uyguladı. Harcamalarından kısıp vatandaşın refahını artıracağına kendi açıklarını kapatıp kötü yönetimlerinin üzerini örtüyorlar.
Hâlâ da asgari ücret artışı ve emekliye verilen 100 lira için mırın kırın ediyorlar. Sanki ceplerinden veriyorlar. Kendi harcamalarını kısmayı hiç düşünmüyorlar.
Hepsinin parasını her ay yüzümüzü buruşturan faturalarla da biz ödüyoruz. Ziyade olsun!

Loading...