Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Dünya yıkılsa üzerimize, bir şey olmaz ekonomimize

8 Ocak 2016

2016 yılının ekonomi adına iyi geçmeyeceğini defalarca söyledim. Söyledim ama bu kadar kötü haberin art arda geleceğini ben de ummuyordum. Piyasalar yeni yıla Çin borsasının çöküşüyle girdi. Sürpriz de olmadı… 19 Haziran tarihli yazımda Çin Borsası'nda balon olduğunu ve patlayacağını dile getirmiştim. Patlamaya doyamadı. Kim bilir ne işinize yaramıştır bu yazım… Her biriniz elinizdeki Çin varlıklarını satıp çıkmışsınızdır. Bakın bir kez daha kurtardım sizi!
Yalnız, Çin piyasaları sadece Çin'i ilgilendirmiyor. Çin darbe yiyince küresel piyasalarda emtialar da değer yitiriyor. Ne de olsa en büyük müşterileri Çin! Emtiaların düşmesi üretici ülkelerin beline kazmayı vuruyor.
Ekonomide hastalıklar bulaşıcıdır. Hele bu devasa bir ekonomi olursa “teğet geçer” diye ancak karanlıkta ıslık çalarsın, kazmadan nasibini alırsın.

EKONOMİ BAHANE BAŞKANLIK ŞAHANE

Dur bakalım Çin'de neler oluyor diyemeden, Suudi Arabistan ile İran birbirine girdi. Tarafsız kalmamız gerekirken düdüklerimizi Suudiler lehine çaldık. Gerçi taraf olmamız, Türkiye'yi ipleyen kalmadığı için bir önemsiz kaldı.
Bu karambolde dolar 3.02 liranın üzerine zıpladı. Borçlu özel sektör şirketlerinden bir “ah!” sesi çıktı ama pek duyan olmadı. Biz olup bitene “ülkeye başkanlık sistemi uyar mı?” gözlüğüyle bakıp Fransız kalırken Çin bir kez daha çöktü! Çin borsalarında işlemler bu hafta yoğun kayıplardan dolayı ikinci kez durduruldu.
“Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin çok büyük sorunlarla baş başa” fikri kabul gördü. Belli ki sorun geçici bir heves değildi. Oysa Çin devleti müdahale etmiş, gerekli önlemleri almıştı. İşe yaramadı!

ENFLASYONU İDDAA TAHMİN ETSİN!

Arada bir enflasyon rakamı geldi ki evlere şenlik… İşin dramatik tarafı; 2015 yılının enflasyon hedefi yüzde 5 olsa da, Merkez Bankası 2015'e yılsonunda
enflasyon yüzde 5.5 olarak başladı. Nisanda tahminini yüzde 6.8'e yükseltildi. Temmuzda yüzde 6.9'a çıkardı. Son olarak da ekim ayında yılsonunu yüzde 7.9 ile bitireceğiz denildi. Yılın bitmesine üç ay kalmışken bile yine bilemedi!
Nitekim enflasyon, Merkez Bankası'nın yüzde 5'lik resmi hedefinden yüzde 76 saparak yılı yüzde 8.8 kapattı. Hâlbuki o kadar da hesaplamayı yap-boza çevirmişlerdi. Bu yıl mı? Bu yılsonu için yüzde 6.5 tahmininde bulundular. Gülelim mi ağlayalım mı bilemiyorum. Bildiğim yine tutmayacağı…
Benim teklifim Merkez Bankası çalışanlarını kovup, onların yerine gazetelerin İddaa eklerinin çalışanlarını işe almak. Hiç olmazsa yaptıkları tahminler arada tutuyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more