İstanbul neden finans merkezi olamaz?

İstanbul, dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri olacakmış! Olamaz efendim, olamaz. İstanbul, hâlihazırda Türkiye'nin finans merkezi…… Öyle de kalır……
İddialı olmak güzel ama bir de dünyanın gerçekleri var. Keşke yüksek yüksek binalar yapmak finans merkezi olmak için yeterli olsaydı.
TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul Finans Merkezi'nde SPK ve BDDK binalarının temelini bu hafta atacaklarını ifade ederken “İlk kazmayı vuruyoruz. Proje 2-3 yıl içinde tamamlanır. Merkez Bankası binası için protokol yapıldı. İhale aşamasına gelindi” müjdesini verdi.
Biraz geçmişe döndüğümüzde yine bugün ile benzerlik taşıyan nakaratları görüyoruz. Hatta fazlasını……

Eski bir aşk hikâyesi

Ne iddialı konuşuyorlardı…… İstanbul, “finans merkezi” olacak! Vay be! Peki, ne zaman olacak? 2015 yılında! Finans demek, para demek… O zaman İstanbul paranın merkezi oluyor yani! Helal şu AKP'ye…… Adamlar yapıyor işte!
Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara'da bulunan kamu bankaları ve finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınacağını açıkladı. Adres olarak da Ataşehir'deki 300 bin metrekarelik dev araziyi gösterdi.
Ocak 2008'de TOKİ'nin yaptığı planlar ile bölgenin finans merkezine dönüştürülmesi kararlaştırıldı.
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı adı verilen karar Ekim 2009'da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayınlandı daha ne olsun? Az buz değil, sadece inşaatı 5 milyar dolara mal olacaktı.
Projenin açılış tarihi önce 2016'ya ardından 2018'e ertelendi. Kazma daha yeni vuruluyor. Merkez Bankası ihale aşamasında!

Üç oda bir salon finans merkezi

Asıl sebep bunlar da değil… Hayallerdeki bütün binalar bitmiş olsun…… Hatta fazlası olsun. Yeter mi?
Senin bütün borsa şirketlerinin değeri dünya çapında iş yapan bir büyük internet şirketi kadar etmiyor.
Senin paran dünyada talep görmüyor. Senin Cumhurbaşkanın bankalara, “faizleri düşür” diye emir veriyor.
Bir gece yarısı kararnamesi ile akla hayale gelmeyecek kararlar alınıyor. Bombalar patlıyor. Darbe girişimi oluyor, içerisinde yüz bin kişi barındıran bir terör örgütü ortaya çıkartılıyor. Ülkenin kallavi şirketleri terör örgütüne parasal yardım yapmakla suçlanıyor.
Medyanın özgürcülük oynamasına bile izin verilmiyor. Dünya kınayıp duruyor. Sonra da dünya gelsin parasını Türkiye'den yönetsin. Maalesef üç oda bir salon ile dünya finans merkezi olunmuyor.

Loading...