Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Olacak şey var, olmayacak şey var!

29 Şubat 2016 Yazarlar

Sayısal loto oynadığınızda, size çıkması halinde kazandığınız milyonlar ile neler yapacağınızı hayal etmenizde bir sakınca yoktur. Ancak bu durum şansınızın 13.969.363'te 1 olduğu gerçeğini değiştirmez. Matematik bunu söyler… Ancak genelde her hafta birine çıkıyor değil mi? İşte biz buna şans diyoruz.
Normal şartlarda tavla oynarken “altı-altı” atma ihtimaliniz 36'da 1'dir. Bazen isterseniz 136 defa atın, gelmez. Sizin ihtiyacınız varken rakibiniz iki kere üst üste atar ki bunun da ihtimali 1296'da 1'dir. Şans işte!
Ancak ülke ekonomisi önemlidir. Şans faktörü mümkün olduğunca dikkate alınmaz. Şans ve şanssızlıklar için belirli aralıklarda hata payı ayrılır. Gerçekçi hesaplamalar, matematik, olasılıklar göz önüne alınır.

“Renkli hayaller” vizyonda

Şimdi gelelim Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın hayallerine… Kendisi vizyon toplantısında; “İnşallah, ‘155.5 milyar dolar ihracata ulaşıldı' manşetlerini hep birlikte atacağız” deyip verdi gazı… Belli ki biz atmayacağız… Çünkü hedef tutmayacak!
Matematik verilen hedefin gerçekçi olmadığını söylüyor. Gerçekleşme olasılığı çok düşük… Olasılık düşükse hesaplamalar buna göre yapılamaz. Piyango bize çıkar diye devlet bütçesi hesaplanmaz! Maliye Bakanı Naci Ağbal bile Financial Times'a verdiği röportajda; “Ekonominin gidişatından memnun değilim, çünkü dış ticaretimiz iyi gitmiyor, çünkü jeopolitik riskler var. Rusya, Suriye, Irak, tüm bu pazarlarda düşüş yaşanıyor” dediği halde bu neyin iddiası?

Fala bakar gibi hedef konulamaz

Bakın, 2015 yılını 144 milyar dolar ihracat ile kapadık. Dört yılın en kötüsü… 2016 yılı Ocak ayı ihracat verilerine göre ihracat ocak ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 14.4 daha düşerek 9 milyar 208 milyon dolar oldu.
Şubat ayı rakamları yarın, normalden bir gün fazla olarak açıklanacak. Bir gün deyip geçmeyin 330 milyon dolar fark ediyor. Bir miktar iyileşme gözlenmesi normal ama yeter mi? Tabii ki yetmez…
Sadece 2016 yılı mı? 11 Ocak 2016 tarihli revize rakamlarına göre ihracatımıza yönelik hedefler 2017'de 175.8 milyar dolar ve 2018'de 201.4 milyar dolar seviyelerine yükseltildi. Olası mı? Sayısal loto da birine çıkıyor derseniz, olası!
Ya da yabancıya konut satışlarını ve turizm gelirlerini de bir yolla ihracat rakamları içerisine yedirirseniz neden olmasın? Yapılamaz mı? Yapılır! Maksat hedef tutsun.

YAZARIN TÜM YAZILARI