Turkcell, Rus şirketi mi olacak?

Gidişata göre öyle olacak. Size şirketin hisse oranlarını yazıp anlatmaya çalışsam öyle karışık ki, tam bir keşmekeş.
Kabaca Turkcell halka açık bir şirket ve üç büyük ortaklı… Bunlar Çukurova Holding, Rus Alfa ve İsveçli Sonera… Tabii Ziraat Bankası'nı da unutmamak lazım… Ziraat'ın ne alakası var derseniz, Alfa Grubu'na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için 2014'te Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu'na 1.604 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Hisseler Ziraat'ta kaldı.
Bugün için yönetim halen Türklerde… Gelecek ay işler değişebilir.
Nihai karar mercii İngiliz tahkim mahkemesinin ağustos başında verdiği 60 günlük sürenin başlangıç tarihi 19 Eylül'e çekildi. Türk tarafı Çukurova Holding'in cevap vereceği son tarih 18 Kasım'a denk geliyor. Dananın kuyruğu o gün kopacak.

Ya alacak ya satacak

Karar neydi? Ya Çukurova Holding Turkcell'in yüzde 13.22 payını 2.7 milyar dolara satın alacak ya da yüzde 13.76 Turkcell hissesini 2.8 milyar dolara satacak. Hisseleri alan yönetimi de ele geçirecek.
Bu duruma nasıl gelindi? Çukurova 2005 yılında zora düşünce diğer ortak Sonera, Turkcell'i ölü eşek fiyatına almaya çalıştı. Çukurova'da bu durumdan kurtulmak için Rus Alfa'yı ortak aldı, büyük pay üçe bölündü, yönetim Türklerde kaldı.
İşin ilginci Alfa da o günden beri Turkcell'i ele geçirmeye kararlı bir görünüm sergiledi. Hatta 2009 yılında Sonera ile şirket birleşerek ortak bir şirket kurup Turkcell'de yönetimi ele geçireceklerini açıkladılar. Neyse ki anlaşmazlığa düştüler!

Telefonda Türk kalmayacak!

Bugün kimin neyi var belli değil… Çukurova parayı ödeyebilir mi? Ödeyemez! Ödeyebilseydi Ziraat'a borcunu ödeyip rehinli hisselerini geri alırdı.
Keza Turkcell'in mevcut Türk yönetimi bir alt şirketini borsada halka açıp para toplamaya çalıştı. Arz iptal oldu. Yüzde 70'i yurtdışı yatırımcıya satılması planlanan arza neredeyse hiç talep gelmediği söyleniyor.
Telsim, yüzde yüz Türk malıydı. Şimdi İngiliz Vodafone oldu. Aria'nın yarısı Türk'tü……Aycell yüzde yüz Türk'tü… Birleştiler AVEA oldular… Şimdi Dubai merkezli Suudi Arabistan, Lübnan ve Ürdün'de yatırımları bulunan bir şirketin malı…
Sonuçta yönetimleri hep yabancılarda… İşin kötüsü son yarı Türk Turkcell de o yolda. Devlet bu işe el atsın diyeceğim ama en son yurt dışından 1.1 milyar dolar kredi buldukları için Saray'da törenle kutlama yapıyorlardı. Bir ay içinde 2.7 milyar doları nereden bulacak?

Loading...