Yabancıların bakışı

Dışa bağımlı, sıcak paraya muhtaç bir ekonomimiz var. Bunu böyle yazınca hoş görünmüyor ama gerçek bu.… Nitekim Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de 560 bankacıya 2 saat 15 dakika boyunca dil dökmesi de bu yüzdendi.…
Her ne kadar Şimşek, reformlara ağırlık verileceğini söylese de, bugüne kadar yapılamamış reformların kısa vadede hayata geçmesi beklenemez. İktidarın odak noktası kamu personeli arasında yapılacak olan tasfiye hareketi… Kimse şu sıralar reformla falan uğraşmaz! Sonuçları açısından ilk günlerde olanlar bir yansımadan ibarettir. Borsa düşer, çıkar, keza döviz ve faiz oynaklık gösterir. Önemli olan sonrasıdır.

Sonradan kork!

İşte ben, o sonranın projeksiyonunu yabancıların bakış açısından yapacağım. Önce kredi derecelendirme kuruluşlarının görüşleri ile başlayalım.
Moody's kredi notumuzu indirim amacıyla gözetlemeye aldı. Dedi ki; “Türkiye, kredi notu açısından dinamik iç siyasi durum göz önüne alındığında dış kırılganlıkları artıran zorluklarla karşı karşıya.” Biraz daha açayım, Türkiye risklidir deyip notu “yatırım yapılamaz”a indirilebilir. Fitch ve S&P de benzer açıklamalarda bulunup bekleyip göreceklerini söyledi.
Yabancı ekonomi raporları ise benzer kötümser görüşleri barındırıyor. Şöyle ki: Darbe girişimi önlendi, ama testi kırıldı. Türk hisseleri ve borçlanma senetleri uzun sürecek bir belirsizlik bulutu altında hareket edecek. TL'de oynaklığın sürmesini bekliyoruz. Eğer önümüzdeki aylarda hukuk ihlal edilirse, sıcak para kaçışı kuvvetlenir ve dolar/TL seneyi tarihi diplerde bitirebilir.
Erdoğan'ın kritik ekonomi sektörleri üstünde kontrolünü pekiştirmesi  ve rakiplerinin üstüne demir  yumrukla saldırması anlamına gelecek. Tüm bunlar uzun vadeli bir süreç, fakat bir kaç yıl içinde Türkiye yatırımcılar için uçuşa yasak bölge olacak.

Şüpheli olan Türkiye politikası

Erdoğan bu fırsatı daha fazla güç edinmek için kullanabilir. Şimdiden bir kaç AKP'li bakan darbenin bir nedenini  de parlamenter sistem olarak işaret etti. Erken seçim riskinin yükseldiğine inanıyoruz.
Türkiye'nin politik atmosferi artık daha baskıcı ve otoriter bir tarza evrilecek. Bu boyutta bir darbe girişiminden sonra yatırımcıların zaten geçmişteki krizlerden dolayı iyice şüpheyle baktıkları Türkiye karşısında pozitif olmaları zor. Yatırım ortamı istikrarı ve ekonomik güveni tesis etmek kolay olmayacak.
Bütünü yabancıların görüşü… Ağızları torba değil ki büzesin..

Loading...