Bu festival bir klasik olur çünkü…

28

Türkiye'deki konser, müzik, festival hayatına farklı bir yön veren Pozitif'in kurucuları Cem Yegül, Mehmet Uluğ ve Ahmet Uluğ üniversiteyi ABD'de okur. O dönemde de müziğe meraklıdırlar; her fırsatta, sık sık konsere giderler. Bir gün, Washington'daki Kilimanjaro adlı mekanda (Bomonti Ada'daki restoranlarının adı nereden geliyor merak edenlere) Sun Ra'yı dinlerler. Ve o an, ‘yıldızın parladığı', ‘güneşin doğduğu' andır.
Türkiye'ye döndüklerinde, burada çok az yabancı konser olmasına dayanamayıp bu işi yapmaya karar verirler. Kapadokya'da, Akdeniz ya da Ege'de, doğanın içinde, tüm bölgeye dağılan bir festival de hayallerinden biridir. Ama işe Beyoğlu'ndan, oranın kaderini değiştirecek Asmalımescit'ten başlarlar.

25

Hikayen varsa varsın

Sun Ra konseri de ikinci konserleri olur. Ama İstiklal Caddesi trafiğe kapatılmadan önceki son gün, Sun Ra ilginç giysileri, yüksek enerjisiyle, bir kamyon üzerinde İstiklal'de kitlelerin katılımı ve meraklı bakışlarıyla müzik yapar. Bu efsanevi anın fotoğrafı da yıllar yılı Babylon'da durur.
Ardından olanları biliyorsunuz; Pozitif, Babylon, DoubleMoon, Rock'n Coke gibi festivaller, Bomonti Ada derken, bir de geçen yıl başlayan Cappadox var. Kapadokya'da müzik, güncel sanat, açık hava etkinlikleri ve gastronomi başlıklarıyla ilerleyen, pek çok alt başlığa yayılan dört günlük bir festival.
Mehmet Uluğ vefat etti ama kardeşi Ahmet ve Cem Yegül hâlâ gençliklerindeki o hissin peşinden gidiyor gibiler; hem de 27 yıldır… Bu yıl Cappadox'ta, ‘her şeyi başlatan' müzik grubu The Sun Ra ‘Arkestra' da sahnedeydi. Ve onlar pek çok konserde iş sahibi gibi değil dinleyici gibi dinleyiciydiler! Bir çizgileri, özenleri, hikayeleri, müzisyene ve dinleyiciye saygıları, hafızaları ve vefaları var. Yakın arkadaşlarla sanki mahallendeymişsin hissiyle yaşadığın Cappadox bu nedenle iyi, daha da iyi olacağa benziyor.

Kısa kısa… Kısa kısa… Kısa kısa…

27

Festival, Kapadokya'nın etkileyici coğrafyasının üzerine çıkmaya çalışmaktan imtina ederek onun tadını çıkartıyor. Alandan tam anlamıyla yararlanıyor.
– Mesela sabah 5.30-6.00'da yola çıkıp sessiz bir yürüyüş yapıyor, Kızılçukur Vadisi'ne ulaştığında ise peribacalarını, rengarenk balonları fona alıp Mercan Dede'yi ya da Adam Hurst'ün çellosunu dinliyorsun. Önce zor geliyor, sonra büyülü! Aynı vadide dolunayda, sadece ay ışığı eşliğinde yapılan Şirin Pancaroğlu (arp) ile Rebecca Foon'un (çello) konseri de öyle.
– Yoga, meditasyon ya da çigong yapıyorsan da festival sana cennet. Bisikleti, yürüyüşü, koşusu da var tabii.
– Bölgede halk yıllardır Cappadox'u bekliyormuş gibi. “Tepki oldu mu?” diyoruz, tam tersi, yöre halkı çok memnun. Bir mekan Babylon'a dönüştürülmüş, kahvehanede bir çağdaş sanat işi var, çay bahçelerinin olduğu alan ise yeme içme merkezi.

24

– Köftesini beğendiğim Yasu Baba adlı stantta (İstanbul'da Reşitpaşa'dalarmış) ızgaranın başında bize köfte veren kişi Münferit'in de sahibi olan Ferit Bey imiş; aferin patrona!
– Etkinlik sayısı fazla; sürekli ‘diğerini kaçırıyorum' hissi yaşamak mümkün.
– Festival profili azçok belli ve bu yüzden sanırım kaynaşma çok daha çabuk oluyor.

23

– Yabancı gazeteciler “Konserlerde peribacalarına yansıtılan ışıkları kim yapıyor?” diye çok sordu. Sadık Avcı çok iyi!
– Cappadox'un gastronomisinde bölgenin malzemesi, kimi zaman da bölgenin tarifleri baz alınarak yapılıyor yemekler. Şef Maksut Aşkar, bu sene şefler Şemsa Denizsel ve Avustralyalı Sebbie Kenyon ile birlikte oluşturdu mönüyü. Nilhan Aras'ın peynir anlatımı yanında Levon Bağış'ın bölge şaraplarını anlattığı tadım da zihin açıcıydı.
– Fulya Erdemci, güncel sanat dünyasında uluslararası alanda çok önemli bir isim. Bu sene küratör Kevser Güler ile birlikte geçen seneki sanatçı ekibine yenilerini ekleyerek ‘Gelin Bahçemizi Ekelim' teması üzerinde çalışmıştı. Ayrıca yazacağım! Yine de söyleyeyim, Ayşe Erkmen, Murat Germen, Nilbar Güreş katılımıyla sanat turu yapmak her ölümlüye nasip olmuyor, Cappadox'ta bu da oluyor.

22

– Cappadox Piknik sayesinde keşfettik; Dibidi Yalağı Kapadokya'nın en yeşil alanlarından. Flora yürüyüşü ise eşsizdi. Kapadokya bitki açısından da zenginmiş.
– Bu yıl festivale çocuklarıyla gelen de çoktu.
– Organizasyona baktıkça “Bütün bunlar bilet satışıyla karşılanamaz” diyorsun; zaten yüzde 25'i bile etmiyormuş giderin. Etkinliklerin bekası için görüntüleri fotoğraflarımda çıkmayacak sponsorlara teşekkür ediyorum!

26
Loading...