Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

2020’de geliyor

28 Şubat 2016 Yazarlar

Rahşan GÜLŞAN

Biliyorsunuz birkaç kez buradan da paylaştım. Anlamadığımız şeyler döndü ve ülke 4G ihalesine hazırlanırken nasılsa bir anda birileri 4.5G diye bir şey uydurdu ve koskoca ülkeyi başka ülkelerde denenmemiş, denenip denenmeyeceği de flu bir teknolojiye mahkûm ettiler. Neyse ki 5G artık belli bir tarihle anılır hale geldi. Umarım yine birileri bir şey uydurup 5.5 G diye ortalığa düşmezler.

SANİYEDE 20 GIGABIT VERİ

Dünyanın önde gelen telekom şirketleri ABD'li Verizon, Japon NTT Docomo, İsveçli Ericsson ve Güney Koreli SK ve KT Telekom bir araya gelerek ortak bir çalışma platformu kurduklarını açıkladılar. Docomo ve Ericsson açık havada 5G terminalleri ile yaptıkları denemelerde saniyede tam 20 gigabit veri aktarmayı başardıklarını açıklayarak bizi bekleyen müthiş iletişim hızı hakkında ilk havai fişeği patlatmış oldular.

OLİMPİYATLARA YETİŞECEK

Üstelik ilk kez tarihler de telaffuz edilmeye başlandı. 2018 yılının sonuna kadar hangi frekansların ticari olarak kullanılacağının netleşeceğini ve bu tarihten sonra artık cihaz üreticilerinin standartlarının kesinleşmeye başlayacağı duyuruldu. Ama en heyecan verici açıklama Japon NTT Docomo'dan geldi. Her şey yolunda giderse 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda ilk kez 5G kullanılmaya başlanacak. 6 gigahertz ila 66 gigaherz arası yüksek frekans aralığına ihtiyaç duyan 5G bu sayede bir baz istasyonundan tüm yönlere yayın yapmak yerine, sinyal bağımsız terminaller ve bir baz istasyonu arasında hız kaybı yaşamaksızın ve yakındaki terminallerden etkilenmeden alıcı cihazlara ulaşabilecek. Böylece daha az enerji kullanacak ve akıllı cihazların pil ömrü de uzayacak. Yok artık 4.5G deyince gülme gelmiyor. Buruk saçma bir hüzün geliyor… Ülkenin teknolojiye bakışının geri kalmış bir Ortadoğu emirliğini aratmaması çok acıklı!


Apple'dan portatif stüdyo

Apple, iOS'u müzisyenlerin gözbebeği yapmak konusunda kararlı. Yeni uygulamalar ve güncellemeler ile bu kararlılığını aksiyona çevirmiş durumda. Bu uygulamalardan ‘Müzik Notları' adlı yepyeni uygulama, müzisyenlerin ve şarkı yazarlarının müzikal fikirlerini doğrudan iPhone'larında kaydetmelerini, düzenlemelerini ve geliştirmelerini sağlayacak.
Yeni Müzik Notları uygulaması Sesli Notlar'dan esinlendi ve Sesli Notlar'ın işlevlerini özel olarak şarkı yazma ve müzik fikirleri geliştirme için tasarlamış. Ve çok ilginç, bugün dinlediğimiz pek çok yabancı şarkının öyküsü bu programa alınan çabuk notlar ile başlamış. Müzik Notları ile, iPhone'un yerleşik mikrofonunu kullanarak herhangi bir müzik aletini yüksek kaliteli, sıkıştırılmamış formatta kaydedip, fikirlerinizi arşivlemeye başlamak için etiketleyip derecelendirebiliyorsunuz. Bu uygulama, akustik gitar ve piyano kayıtlarının ritim ve akortlarını analiz edebiliyor ve şarkıyı tamamlamak üzere anında arka planda sanal olarak eşlik edecek bateriler ve bas gitarlar eklenebiliyor. Müzik Notları çalınan akorları gösteren temel notasyonu bile sağlayabiliyor. Sonra bu notları Logic Pro X'te açabiliyorsunuz.
Müzisyenler fikirlerini mail aracılığıyla kolayca istedikleri kişilere gönderip, Apple Music Connect aracılığıyla hayranlarıyla paylaşabiliyor. Bu gelişme müzik dünyasında özellikle stüdyolardaki Apple hakimiyetini daha da güçlendireceğe benziyor. En azından beste yapan dostlarımı ses kayıt aletinden kurtarıp işlerini bir adım ileri götüreceği kesin.

 

 

YAZARIN TÜM YAZILARI