Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

Apple, 5 kullananları sevindirecek

20 Mart 2016 Yazarlar

Apple yarın düzenleyeceği Keynote etkinliğinde yeni bir  akıllı telefon ve 9.7 inç boyunda yeni bir tablet tanıtacak

YENİSİ GELİYOR

Apple, geleneksel olduğu üzere amiral gemisi akıllı telefonu 6S serisini eylül gibi güncelleyecek. Ama bu güncelleme öncesi her ne kadar “ultra mega” akıllı telefon bekleyenleri çok coşturmasa da ciddi bir müşteri topluluğunu ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirecek yarınki etkinlikte.
Bütçesel nedenlerle hâlâ 5 serisi kullanan müşterilerin Android cihazlara kaymaması için bu güncelleme Apple için kritik bir anlam taşıyor. Üstelik son verilere göre artık iPhone cihazların yenilenme döngüsü 23 aydan 27 aya çıkmış ve bu iPhone 6 satışlarına da yansımış durumda. Apple şimdi artık iyice yaşlanan 5 serisi kullanıcılarını cezbedecek bir hareket peşinde.

5'E ÇOK BENZEYECEK

4 inç ekranlı olması beklenen cihaz için önde gelen Apple kaynaklarından iki farklı tasarım beklentisi var. Biri güncel 6S modellerinin tıpatıp aynısı ama 4 inç ekranlısı diğeri de 5s serisinin yine köşeli ama modernize edilmiş hali. İnternete sızan kılıf fotoğrafları 5s'e çok benzeyen bir model olacağını doğrular nitelikte. Touch ID ve Retina ekranın bulunacağı ve SE olarak adlandırılması beklenen cihazın A9 işlemci kullanması bekleniyor. Kamera bölümünde, iPhone 6'daki eski 12 MP sensör kullanılacak. Dahili hafızası 16 GB'dan başlaması beklenen SE makul fiyatıyla dikkat çekecek. Apple bu etkinlikte bir de 9.7 inç iPad tanıtmayı planlıyor. Bu modelden itibaren cihazın “iPad Air” yerine “Pro” olarak adlandırılması da beklentiler anasında.

PEN'İ DESTEKLEMESİ BEKLENİYOR

Hatırlarsanız birkaç ay önce tanıtılan Pro müthiş bir tabletti ama fiyatı ve büyük boyutu ile büyük kalabalıklarla buluşamamıştı. Tüm markaların tablet satışı düşerken Apple bu ürün sınıfında ısrarcı olacağının sinyallerini veriyor bu girişimiyle. Bu cihazın tasarımının iPad Pro ile aynı olması bekleniyor. İnç başına düşen piksel sayısının iPad Air 2'deki 264 rakamından 401'e çıkması bekleniyor. Çözünürlüğün ise 3112×2332 gibi müthiş bir rakam olması da önemli bir beklenti. 6s'in kamerasını kullanacak olan cihazda bu kez bir led flaş olmasını da umuyoruz. Ayrıca cihazın Apple Pen'i destekleyeceği ve işlemci olarak da ekstra RAM desteğine sahip A9X işlmcinin yer alacağı konuşuluyor.
Bunlar gerçekten müthiş rakamlar. Tablet kullanmayı, büyük ekran tableti çok seven biri olarak bu teknik özellikleri hayli etkileyici bulduğumu belirtmeliyim. Ama tabii Keynote gecesi karşımıza çıkacak özellikler bu beklentilerden farklı olabilir.

Samsung VR ile evde buluştuk

Sanal gerçeklik gözlüklerini bir süredir yazıp duruyoruz. Ve artık yavaş yavaş geçen yıldan beri teknoloji fuarlarında gördüğümüz cihazlar günlük hayatımıza girmeye başlıyor. Evimde kullanma şansı bulduğum ilk bu tarz cihaz Samsung Gear VR oldu. Tüm özellikler bir yana bu cihaz 299 liralık görece makul fiyatı ile popüler olacak gibi görünüyor. Oculus firmasının desteğiyle üretilen cihazın bana göre tasarım anlamında en önemli artılarından biri gözlükle takılabilmeye imkan tanıması.
Hayli hafif ve kompakt sayılabilecek cihazı sırt çantasına kolaylıkla sığdırmak mümkün.
Note 5, S6, S6 Edge, S7 ve S7 Edge ile çalışabilen cihazı Note 5 ve Galaxy S7 Edge ile denedim. S7 ile görüntü kalitesi gerçekten çok daha iyi hale geliyor. Şarj etmeniz gerekmeyen cihaza akıllı telefon hayat veriyor. Telefonunuzun micro USB bağlantısı ile bağladığınız anda Oculus yazılımını indirmeniz gerekiyor.
Cihazın sağ tarafındaki Track Pad üzerinden kontrolleri yapmak hayli kolay. Kullanmayı öğrenmesi de. Ardından da yepyeni ve çok eğlenceli bir dünyaya dalıyorsunuz. Oculus ve Samsung iki ayrı dükkan hazırlamış Gear VR için. Ama içeriklerin çok geniş olduğu söylenemez. Oyunlar da ortalama 30 lira ve tabii ki pahalı. Ben kendi adıma en çok sinema özelliğinden etkilendim. Bu cihaz, önümüzde açılan ufkun sadece bir ön gösterimi. Ama Allah var, bizimki gibi terörün her gün canımızı acıttığı, günlük hayatımızı tasa ile geçirmemizi sağlayan bir ülkede yeni teknolojik oyuncakların ya da keyiflerin fazlaca bir anlamı kalmıyor. Bizi daha çok sosyal ağların “Anne ben bugün de ölmedim” düğmeleri sevindiriyor.
Dün gerçekleşen İstiklal Caddesi saldırısı yine canlarımızı ve yaşam sevincimizi elimizden aldı.
Ama şunun altını çizmek isterim; “Alışmayacağız, unutmayacağız…”
Çok üzgünüm Samsung Gear VR yazısını böyle kapattığım için ama yaşadıklarımıza kayıtsız kalmak çok da mümkün değil. Nasıl olacak bilmiyorum ama iyi pazarlar dilerim sevgili okur…

 

YAZARIN TÜM YAZILARI