Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

FETÖ’nün Göbeklitepe’ye yaptığı IŞİD’le aynı kafa!

24 Ağustos 2016

FETÖ'nün Göbeklitepe'ye yaptığı IŞİD'le aynı kafa!

Hiç gittiniz mi Şanlıurfa Göbeklitepe'ye?
Ben iki kez gittim ve yine gitmek için can atıyorum.
Gitmediyseniz ve azıcık bu toprakların tarihine ilgiliyseniz kendinizi bu önemli değerden eksik bırakmamalısınız.
Göbeklitepe, dünya tarihini değiştiren antik bir kutsal yer. Harran Ovası'nın insanı etkisine alan o kadim enerjisine bambaşka bir boyut katıyor.
Binlerce yıl öncesinde yaşamış insanların hiçbir teknolojik nimet olmaksızın inanılmaz bir muntazamlıkta kestiği dev kaya parçalarına müthiş bir güzellikte kabartma şeklinde yaptıkları hayvan şekillerinin karşısında durmak inanılmaz bir deneyim.
Tabii ki ülkemizin paha biçilemez bir servetini National Geographic'in kapağında görmek de müthişti.
Bu müthiş yerden çoğumuzun haberi bile yok. Bir çiftçinin yıllar önce bir hayvan figürünü tesadüfen tarlasında bulup devlete haber vermesiyle ortaya çıkmış. Alman arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt önderliğindeki kazılarla sadece yüzde 20'si ortaya çıkarılmış durumda. Alman doktor hayatını kaybettiğinde yerine atanan isim bir halkla ilişkiler mezunuymuş!
Yuh!
Yuh!
Yuhhh!
Ne FETÖ'ymüş arkadaş. IŞİD'den farkı yok.
IŞİD, Suriye'de Palmira ve diğer tarihi kalıntılara nasıl korkunç zarar verdiyse ve dünyanın canını acıttıysa, Göbeklitepe'ye hem de kazı ekibinin başına bir halkla ilişkiler mezunu ataması aynı şey. Son iki yıldır bu şahsın, üstelik de işini saklayarak bu kazılara nasıl bir zarar verdiğini bilemiyoruz. Ya da kazıları geciktirip geciktirmediğini…
Klaus Schmidt'in eşi konuyla ilgili tatsız açıklamalarda bulununca haberimiz oldu. Meğerse özellikle son bir yıldır çok tatsız şeyler oluyormuş Göbeklitepe kazısında. Laiklik vurgumuz, laikliğin bu ülkenin önemli değeri olduğunu hatırlatıp durmamız hep bu yüzden.
Göbeklitepe sadece bizim değil, tüm dünyanın mirası. Ve daha yüzde 80'i toprağın altında, çıkarılmayı bekleyen bu mirasın acilen bu ülkenin yetiştirdiği en iyi arkeologlara teslim edilmesi gerekiyor. Hem de hiç vakit kaybetmeksizin. Tüm bu kazılarda eşinin yanında olan Çiğdem Köksal'ın da konuyla ilgili görüşlerine başvurulması gerek. Ona, buna, şuna ayrılan devasa bütçelerden oraya da ayrılması gerek.
Bu ülkenin, dünya tarihini değiştiren ve Mısır piramitlerinden bile eski olan Göbeklitepe'si bunu hak ediyor!
Bu tarihi mekana ‘halkla ilişkiler'ci atayan zalim, cahil her kimse, sonsuza dek bu işlerden uzaklaştırılmalı!

NURİ BİLGE CEYLAN

NURİ BİLGE CEYLAN

Nuri Bilge Ceylan gururu

BBC'nin dünyanın dört bir yanından 177 film eleştirmenine 21. yüzyılın yüz filmini seçtirmiş.
Liste hakkında ne düşünürsünüz bilemem. Film işi değişik bir iş. Bence de hayli kişisel. Eleştirmenler bize yol göstermek için önemli insanlar ama bazen bakış açıları biz geniş kalabalıkları yansıtmaktan uzak olabiliyor. Yine de birinci sırasında Mullholland Drive filminin olduğu listede 53. sırada Nuri Bilge Ceylan'ın olması gurur verici. Çok sevdiğim ‘Bir Zamanlar Anadolu'da' filminin bu listede yer alması onur verici. Ülkemizin uzun zamandır Avrupa basınında darbe ile anılır olmasından hafif utanan ve çok üzülen biri olarak bu haberi sevdim.