Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

Kadını ganimet olarak görene silah mı vereceksiniz?

19 Temmuz 2016 Yazarlar
10

Artık iyice belli oldu. Cuma akşamı milletçe yaşadığımız darbe girişimini hayatımızdan atıp yaşamımıza sakince dönmemize izin vermeyecekler.
Bu hafta neden olduğunu anlamadığım şekilde insanlar meydanlara çağrılmaya devam ediyor.
Tabii aslında bu bir yandan da iyi haber… Sanırım milli bayram kutlamalarımızın patır patır iptaline yol açan kalabalıklar bir araya gelince oluşan terör tehlikesi ortadan kalktı.
Lakin bizim milli bayramlarımızı, 1 Mayıs'ı kutlamamamız söz konusu olduğunda önümüze getirilen toplum güvenliği konusu artık gündemden düşmüş durumda.
E bu da iyi bir gelişme.
Ama artık gerçekten dört gündür gına getiren darbe haberleri arasında çok ürkütücü olanları da var.
Mesela halka demokrasiyi rahatça koruyabilsin, ateş de edebilsin ve onun üzerine de daha çok ateş açılabilsin diye ruhsatlı silah verilmesi kolaylaştırılacakmış.
Yani bütün bu olaylar olurken, sosyal medyada ‘Kafalarını kesin!', ‘Katli vaciptir', ‘Kanlarını akıtın!' yazanların eline mi silah vereceksiniz?
Yoksa silahı “Darbeci p.çlerin malları ve karıları artık milletin ganimetidir” diyen adamın eline mi vereceksiniz?
Bu adamın Trabzonspor'da görev yapıyor olması, kentte yaşanan futbol terörünün tesadüf olmadığını da anlatıyor bize.
Kadına, hayata, insana bakışa bak!
Biz kadınların ortak korkusu budur o korkunç darbe girişimi gecesi sonrası.
Binali Yıldırım dün şunları söyledi: “Bir fotoğraf gördüm çok etkiledi beni. Çarşaflı bir hanımefendi, bir hanım direksiyonda yanında başı açık, modern giyimli bir hanımefendi yan yana gidiyorlar.” İşte Türkiye'yi birleştiren fotoğraf da bu. Bu fotoğraf, Binali Yıldırım'ın gözlerinden damlaların düşmesine sebep olan fotoğraftır.
Çok güzel. Gerçekten çok güzel, bu ayrışma ve ötekileştirme halini sonlandırmaya yönelik olumlu bir hareket. Ama ben aynı otomobilde iki farklı dünyadan kadın görünce gözleri dolan sayın başbakanımızın, kadını savaş ganimeti gören IŞİD kafasından hiç de farkı olmayan bu kafaya iki çift laf etmesini bekliyorum.
Bu, ona duygu seli yaşatan çarşaflı kadınların da modern kadınların da hayati bir hakkıdır.
Şimdi düşünün ki bu adamlara bir de yasal olarak silah taşıma ve kullanma ruhsatı verilecek.
Darbe sonrası oluşan sokak düzeni bir kadın olarak, hakları muhafazakar hükümet tarafından hoyratça budanan bir kadın olarak durum beni çok korkutuyor.
Eğer demokrasi aşığı, kahraman halkımızı güzellemeniz bittiyse lütfen araya karışan kara koyunları ayırmayı becerin.
Biz kadınlar, kimsenin malı olmadığımız gibi savaş ganimeti de değiliz!
Zavallı Yezidi kadınlar sınırımızın öte yanında köle olarak sözde İslam temsilcisi IŞİD tarafından alınıp, satılıp, seks kölesi yapılırken içimizdeki IŞİD sempatizanlarına prim vermeyin!

YAZARIN TÜM YAZILARI