Sözcü Plus Giriş
SAYGI ÖZTÜRK

75 bin lira maaşlı milletvekili bir ilçeyi toptan cezalandırdı

7 Şubat 2016

Abdulkadir Akgül, 1,5 milyon üyeli Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) Başkanlığı'nı yaparken 2007 seçimlerinde AKP'den Yozgat Milletvekili seçildi. Durumunun basında tartışma konusu olması üzerine başkanlık görevinden ayrıldı. Arkadaşlarının sözde “sensiz olmaz” demelerinden sonra dayanamayıp TESKOMB'u bu kez maaşını da alarak “fahri başkan” sıfatıyla yönetti. Milletvekilliği sona erince yeniden başkan seçildi. 1 Kasım seçimlerinden sonra milletvekili seçilmesine rağmen başkanlıktan da vazgeçmedi.
Sendikalar, meslek kuruluşları gibi kamu kurumu niteliğindeki kuruluşların yöneticilerinin istifa zorunluluğu, ne hikmetse esnafın üstünden aldıkları komisyonla bugün 15-16 milyarlık dev bir kurum haline gelen kefalet kooperatifleri yöneticisine uygulanmadı. Yani, Akgül'ün hem milletvekili adayı, hem de TESKOMB başkanı olarak görev yapmasında yasal bir engel yokmuş.

DÖRT AYRI YERDEN MAAŞ

Üç ayrı Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı'nı ve TESKOMB Genel Başkanlığı'nı bir arada yürüten Abdulkadir Akgül, “Benim milletvekili parasına ihtiyacım yok. Aylık gelirim 45-50 bin lira” diyordu. Ancak kendisine sorduğumda ücret alabileceği kuruluşlardan, başkalarının ücret almalarını sağladığını, sadece genel başkanlık görevinden dolayı aylık 15 bin lira aldığını belirtiyordu. Tabii bunun inandırıcı olmadığı da biliniyor.
Akgül'ün milletvekili maaşıyla birlikte aylık gelirinin 70-75 bin lira civarında olduğu da çok iyi biliniyor. Seçim çalışmalarında da TESKOMB'un otomobilleri AKP'nin emrindeydi. AKP için seçim reklamları da karşılandı.

ÖYLE BİR DARBE VURDU Kİ

Yozgat'ın Aydıncık ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi 1992 yılında Ahmet Demirel'in kurucu başkanlığında oluşturuldu. Küçük ilçede alınan kredilerle işyerleri açıldı, işler büyütülmeye çalışıldı. Ancak, TESKOMB Başkanı ve aynı zamanda AKP Yozgat Milletvekili olan Abdulkadir Akgül, Kooperatif Başkanı Ahmet Demirel'in MHP'den aday olmasına çok kızdı. İşte o günden sonra etnik ve siyasi ayrımcılığın da başladığını, Demirel'in Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderdiği mektuptan öğreniyoruz. O mektup şöyle devam ediyor:
“Siyasi kimliğini ve TESKOMB Başkanlığı makamını kullanarak haksız baskılar neticesinde üç aydır kooperatif kredilerimizi durdurarak yönetimi istifaya zorluyor. Kooperatifimizi ve Aydıncık esnafını mağdur ediyor. Bizim kooperatifimiz ile aynı standartlarda olan hatta daha düşük düzeyde olan kooperatiflere her türlü maddi yardım yaparak kredi kullandırılıyor. Oysa biz hiçbir maddi yardım almadık ve yardım da beklemedik. Sadece haksız yere kooperatifimizin kredilerinin kesilmemesi bize yeterliydi. Halk Bankası'na borcumuz olmamasına rağmen bizim kredilerimiz sözlü talimatla kapatıldı.”
Akgül, müfettişler gönderdi. 201 ortaklı kooperatifin 74'ünün ortaklıktan çıkartılmasını istedi. Ana sözleşme gereği 151 ortağın altına düştüğünde kooperatifin kapatılması gerekiyor. Başkan, Başbakan'a mektubunda, “Sizin de üzerinde önemle durduğunuz milli iradeye saygı, tarafsızlık, etnik ve siyasi ayrımcılığın olmaması, herkesi kucaklama ve eşit davranma düsturuna ne yazık ki 13 yıldır esnaf tarafından demokratik seçimle işbaşına seçilen aynı zamanda bir dönem belediye başkanlığına seçilmiş olan şahsıma ve kooperatifimize yapılan bu haksız baskı ve sindirme politikasına karşı her türlü mücadeleyi yaptık lakin bir sonuç alamadık” diyor.

KREDİYİ SADECE AKP'LİLER KULLANDI

Haksızlık yapmayalım, Aydıncık'ta sadece 3 kişiye kredi kullandırıldı. Birisi ilçenin AKP İlçe Başkanı Burhan Koçak'ın eşi Nurgül Koçak, diğeri işyeri bulunmayan AKP Belediye Meclis Üyesi Bekir Polat. Bu üyenin işyerinin olmadığını da hatırlatalım. Kredi kullanan üçüncü isim ise ilçeye bağlı Baydiğin kasabası belediye personeli Murat Şahin'in eşi Remziye Şahin. Bu hanımın işyeri olmamasına rağmen kredi için kefili de AKP'li belediye başkanı…
Açıkçası, genel başkan ve milletvekili Abdulkadir Akgül, devletin verdiği krediyi gücünü kullanıp Aydıncıklılara verdirtmiyor ve sadece AKP'lilere kullandırıyor. Kooperatif Başkanı Ahmet Demirel'in, kapısına gidip “Benim yüzümden esnafı cezalandırmayın” demesi de boşuna… Ahmet Demirel, genel başkan ve AKP Milletvekili Abdulkadir Akgül için şunları söyledi: “Hem milletvekili olacak, hem de esnafı cezalandıracak. Olacak şey değil. Esnafı da bizzat arayıp ‘Ahmet Demirel gitmeden Halk Bankası'ndan size kredi kullandırtmam' diyor. Esnafımızın daha fazla zor duruma düşürülmemesi için nisan ayında yapılacak genel kurulda aday olmayacağım. Zaten Abdulkadir Akgül de bunu istiyor.”
Aylık geliri 70-75 bin lira olan milletvekili, küçük bir ilçede bulunan küçük esnafa bunları reva görüyor. Gerisini varın siz düşünün…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more