Soğuk algınlığıyla savaşmanın en doğal 7 yolu

Çok dikkat etmemize rağmen zaman zaman soğuk algınlığı ve gripten kaçamayabiliriz. Böyle durumlarda bazı püf noktalar, doğal yolla iyileşmekle ilgili size önemli bilgiler verebilir. Edindiğiniz bilgileri hayata geçirmek ise iyileşme sürenizi kısaltır.

Soğuk algınlığının semptomları değişkenlik gösterir. Belirtiler kimi zaman baş ağrısı, kimi zaman da burun akıntısı ve tüm vücutta ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Kimi zaman boğazda hafif bir yanma ve halsizlik gibi işaretler de söz konusu olabilir. Bu arada önemli bir hatırlatma yapmak isterim; ‘soğuk algınlığı sezonu' artık düşündüğünüzden çok daha uzun sürüyor. İşte size soğuk algınlığından doğal korunmanın yolları:

– UYKU

Uyumak ve dinlenmek için zaman ayırmak, iyileşmek adına en iyi sonuç veren yöntemlerden biri. Kendinizi halsiz ve hasta olacak gibi hissettiğinizde mutlaka uyuyabildiğiniz kadar uyumalı ve vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Hastayken burun tıkanıklığınızı önlemek ve rahat nefes alabilmek için başınızın altına birkaç yastık koymanızı öneririz.

– GARGARA

Boğazınızda yanma hissi varsa, mutlaka su veya tuzlu suyla gargara yapın. Gargara yapmak boğazınızdaki şişliğin inmesine ve eğer varsa iltihabın atılmasına yardımcı olacaktır. Ekstra koruma için yeşil çayla gargara yapmanızı öneririz. Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre üç ay boyunca, bir günde üç kez yeşil çayla gargara yapmak soğuk algınlığına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltıyor. Yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar sizi enfeksiyondan korur.

– KLASİKLER

Eskilerin değimiyle hasta çorbası olan tavuk suyuna çorba iyileşme sürecinde gerçek anlamda işe yarıyor. Hastalığın ilk evresinde tavuk suyuna çorba içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir, boğazınızdaki yanma ve geniz akıntınıza iyi gelir ve sıvı tüketiminize katkı sağlar.

– ÇİNKO

Peynir, sığır eti, sütsüz çikolata, kuru fasulye, yumurta, mısır, Brüksel lahanası, brokoli gibi birçok besinde fazlasıyla bulunan çinko, bağışıklık sisteminde anahtar rol oynar. Soğuk algınlığı ve gribe karşı çok etkilidir. Kendinizi halsiz ve hasta olacakmış gibi hissettiğinizde hemen çinko içeren pastiller kullanmak çok daha hızlı bir şekilde toparlanmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

– SIVI TÜKETİN

Eğer soğuk algınlığınız varsa sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Soğuk algınlığında dehidrasyon riski vardır. Bu nedenle yeterli miktarda sıvı tükettiğinize emin olmalısınız. Suyun yanında çeşitli bitki çayları da tüketmek hem boğazınızı rahatlatacak hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

– NEFES AÇICI JELLER

Burun tıkanıklığı kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkiler. Oysa burun açıcı çeşitli jeller kullanarak burnunuzdaki mukus tabakasından kurtulup rahat bir nefes alabilirsiniz.

– BUHAR BANYOSU

Sıcak bir buhar banyosu hem boğazınıza hem de burnunuzun açılmasına iyi gelir. Hâlâ kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doğal ilaçlardan ve bitkilerden destek almalısınız. Soğuk algınlığı 5 ile 7 gün arasında geçmelidir eğer geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

 

Loading...