Sözcü Plus Giriş
TAYLAN KÜMELİ

Yaz detoksuna hazır mısınız?

28 Haziran 2016

Bugünlerde kendinizi daha enerjik hissetmek istiyorsanız vücudunuzu toksinlerden arındırıp mutlaka detoks yapın. Bunun için sadece üç gününüzü ayırmanız yeter…

9

Her gün birçok toksinle karşı karşıya kalır, metabolizmamızdaki koruyucu bileşiklerle bu zararlı öğelerin olumsuz etkilerini yavaşlatmak için çalışırız. Ancak zamanla bu koruyucu kalkan, çevre kirliliği, egzoz gazı, sigara dumanı, aşırı alkol alımı, gerekmediği halde kullanılan ilaçlar, aşırı katkı maddesi tüketimi, tarımsal ilaçlar, hormonlu gıdalar ve radyasyon gibi yaşlandırıcı faktörlere karşı etkisiz kalabilir ve sağlığımız tehlikeye girer. Bunun için düzenli olarak bedenimizi arındırmamız gerekir. İşte detoksun ana mantığı da budur…

10

Antioksidandan vazgeçmeyin!

Üç gün boyunca sadece renkli meyve ve sebze, tam tahıl ve baklagillerle beslenin. Antioksidanlar karaciğer enzimlerini harekete geçirerek zararlı maddeleri dışarı atar ve onları suda çözünebilir hale getirir; böylece vücudunuz bu maddelerden rahatça kurtulabilir. Marul, yaban mersini, kırmızı dut, kayısı, kiraz en iyi antioksidan kaynaklarıdır.

14

Akıllı ara öğünler seçin

Eğer ana öğünler arasında çok acıkıyorsanız, organik meyve, kuruyemiş veya birkaç dilim somon eklenmiş küçük bir salata yemeyi tercih edin. Asla öğün atlamayın, salata sosunuza limon ve bir yemek kaşığı zeytinyağı eklemeyi unutmayın.

2

Temiz beslenin

Fast food, alkol, kafein, kırmızı et, şeker ve beyaz un gibi içindeki maddelerin ne olduğunu bilemediğiniz veya tanımadığınız işlenmiş yiyeceklerden uzak durun. Vücudunuzdan dışarı atmak için uğraştığınız toksinleri içeren yiyecekleri tüketmeyi sanırım siz de istemezsiniz…

6

Kimyasal detoksu öğrenin

Sarımsak, soğan ve yumurta vücudun kendi antioksidanı olan glutatyon üretmesine yardımcı olabilecek sülfürik bileşikleri açısından oldukça zengindir. Bu madde, cıva ve arsenik gibi ağır metaller de dahil olmak üzere birçok toksini dışarı atmada oldukça başarılıdır.

5

Organiği unutmayın

Hayat boyu organik beslenmek sağlık açısından en ideal olandır. Ancak eğer bu besinleri etrafınızda bulamıyorsanız marketteki ürünlerin kalın kabuklu ve soyulabilir olmasına dikkat ederek satın alabilirsiniz.

3

Sıvı tüketimi 

Detoksun amaçlarından biri toksinleri çeşitli yollarla dışarı atmaktır. Bu da ancak sıvı tüketerek sağlanmaktadır. Kendinize ölçü koymadan, belli aralıklarla, düzenli olarak su ve kafeinsiz bitki çayları içmek esastır. Bonus olarak su içmenin cildi güzelleştireceğini de unutmayın.

7

Genel öneriler

– Kalkar kalkmaz oda ısısında su için. Suyun içine akşamdan kabuklu limon dilimleri koyun.
– Tuzu kesmeyin ama mutlaka azaltın; şeker ve şekerli ürünler tüketmeyin. Tatlandırıcı kullanmanız gerekiyorsa doğal olanlarını tercih edin.
– Gün boyunca dört yemek kaşığı keten tohumu tüketmeye özen gösterin.
– Mümkün olduğunca hareketli olmaya özen gösterin.

8