Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike!..

“Libya'da, Mısır'da, Kuzey Afrika'da diktatörleri deviren küresel cihatçılar, şimdi de Beşar Esad'ı devirmek için Suriye'deler. Allah'ın izniyle sıra onda!..”
Kriz patlak verdiğinde böyle diyordu Suriye'den haber geçen yandaş gazeteciler ve televizyon ekranlarında ahkam kesen kerameti kendilerinden menkul yalaka yorumcular!..

*  *  *

Esad'ın en geç iki ay içinde devrileceğini söyleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun öngörüleriyle (!) cesaretlenen küresel cihatçılar da akın akın Suriye'ye gidiyorlardı.
Tabii, genellikle Türkiye üzerinden!..
Önce Atatürk Havalimanı'na geliyorlar, İstanbul'da bir iki gün kalıp gerekli ilişkileri kurduktan sonra Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu kentlerimizden, insan tacirlerine verilen komisyonlar karşılığında sınırı geçiyorlardı…

*  *  *

Öylesine rahatlardı ki, örneğin Mısır'dan gelen bir grup İhvancı, sanki babalarının eviymiş gibi Reyhanlı Kaymakamı'nın makam odasına davetsiz giriyor, kendilerini doktor olarak takdim ettikten sonra Kaymakam Yusuf Güler'le boy boy fotoğraf bile çektirebiliyorlardı! Şaşkına dönen Kaymakam bu kişilerin odasına kimler tarafından ve hangi gerekçeyle getirildiği sorulduğunda “Vallahi bilmiyorum. Ben de odama girdiklerinde fark ettim” diyordu!..

*  *  *

Sınırlarımız adeta yol geçen hanına döndüğü için yandaşların “küresel cihatçı” olarak takdim ettikleri “küresel teröristlerle” içli dışlı, can ciğer kuzu sarması durumlar sürüp gidiyordu!..

*  *  *

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, muhtarlara seslenirken “Rusya lideri Putin'in kendisini arayarak Esad'a bağlı güçlerin Halep'i terörist unsurlardan temizleyebilmek için, kuşatmacı El Nusra'nın çekilmesi konusunda ricacı olduğunu, bunun üzerine de arkadaşlarını görevlendirdiğini” açıklaması, Suriye hesaplarının döndüğünün en somut göstergesiydi…

*  *  *

Nitekim çok geçmeden ajanslar, ABD ve koalisyon güçlerinin terörist olarak tanımladığı, AKP iktidarının ise hâlâ muhalif güçler arasında gördüğü El Nusra'nın, açılan bir koridordan Halep'i terke hazırlandığını bildirmeye başlıyordu…

*  *  *

IŞİD'li küresel teröristler, sıkıştırıldıkları Musul'dan kaçıyorlar. Şimdilik hedefleri Suriye'de güçlü oldukları Rakka… Ama yakında Musul benzeri bir operasyon Rakka'da da yapılacak.
Peki o zaman nereye kaçacaklar?
İşte en can alıcı soru bu!..
Tarafsız güvenlik uzmanlarına göre; canlarını kurtarabilirlerse geldikleri yerlere dönmeyi deneyecekler.
Bu durumda Türkiye, ilk durakları arasında olacak! Sonra da ülkelerine dönmeye çalışacaklar. Ama bunun zorluğunu bilenler, burada sürekli kalabilmek için her şeyi yapacaklar!..
Aynı uzmanlar IŞİD saflarında halen binlerce yabancı terörist olduğunu ve örgütün intihar saldırılarında en çok bunları kullandığına dikkat çekiyorlar. Türkiye için yeni ve tehlikeli bir sürecin başlayabileceğini belirterek, çok ciddi önlemlerin alınması gerektiğini söylüyorlar. Aksi takdirde Afganistan'dan kaçan El Kaide teröristlerinin Pakistan'da yaptıklarına benzer terör eylemlerinin başlamasından endişe ediyorlar.

*  *  *

“Mısır'da, Libya'da, Kuzey Afrika'da diktatörleri deviren küresel cihatçılar şimdi de Beşar Esad için Suriye'deler” derken sevinç çığlıkları atan yandaş ekranlara zimmetli yalaka yorumcular, acaba şimdi ne diyecekler?..

Loading...