Edepli üniversite

20yilmazbey130cm20yilmazbey230cm20yilmazbey430cm20yilmazbeyson30cm

Asrın liderimiz, akademik yıl açılış töreninde konuştu, “reformlar yaptık, rekabeti sağladık, artık üniversitelerimiz arasında daha kaliteli olmak için yarış yapılıyor” dedi.

*

Makarayı az geri saralım.

*

13 yıl önce, 2003…
Üniversitelerimizi “reform” adı altında imamlaştırmak için düğmeye basılmış, asrın liderimiz itiraz eden rektörleri “edep dışına çıkmakla” suçlamıştı. Bunun üzerine “edepsiz rektörler” peşpeşe açıklama yapmıştı.

*

ODTÜ rektörü “başbakanın bu lafı, Adnan Menderes'in kara cübbeliler lafı gibi tarihe kara leke olarak geçecek” dedi. İTÜ rektörü “tarih boyunca kimsenin emrine girmedik, girmeyeceğiz” dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi rektörü “Atatürkçü düşünce için hepimiz Kubilay olmaya hazırız” dedi. Ankara Üniversitesi rektörü “cumhuriyetin temel ilkelerini savunmak bizim görevimizdir, eğer bu edepsizlikse, edepsizliğe devam edeceğiz” dedi. Uludağ Üniversitesi rektörü “eskisinden daha çok konuşmaya kararlıyız” dedi. Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörü “parolamız gayet açık, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılık” dedi. Kırıkkale Üniversitesi rektörü “bizler başkaları gibi demokrasiyi araç olarak değil, amaç olarak görüyoruz” dedi. Trakya Üniversitesi rektörü “Atatürkçülükte tarafız” dedi. Marmara Üniversitesi rektörü “çomak rektörlere değil, ülkenin geleceğine sokuluyor” dedi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörü “başbakanın sözlerini aynen iade ediyoruz” dedi. İstanbul Üniversitesi rektörü “bizi tehdit ederek, ürkütüp, yıldıramazlar” dedi. Pamukkale Üniversitesi rektörü “siyaseti üniversiteye sokuyorlar” dedi. Harran Üniversitesi rektörü “üniversitelerin çok ciddi sorunları var, önce onları çözün” dedi. Çukurova Üniversitesi rektörü “başbakanın bu sözleri yüzyıllarca zihinlerden silinmeyecek bir ifadedir” dedi. Çanakkale Üniversitesi rektörü “edepsiz lafı gerçekten çok yakışıksız” dedi. Adnan Menderes Üniversitesi rektörü “sıcak tehlike karşısında sessiz kalmayacağımız bilinmeli” dedi. Süleyman Demirel Üniversitesi rektörü “üniversiteler siyasi gücün kontrolüne bırakılamaz, bırakılmamalı” dedi.

*

Varlığıyla onur duyduğumuz bu “edepsiz” rektörlerin hepsi tek tek görevinden alındı, mahkemelerde süründürüldü, bazıları hapse atıldı.

*

13 yıl sonra, netice?

*

Odatv armut gibi fotoğraflarını yayınladı… Aynı üniversitelerin bugünkü rektörleri, akademik yıl açılış töreni için saraya doluştu, ayakta alkışladı, sarayın bahçesinde hatıra fotoğrafları çektirdi.

*

Asrın liderimizin bahsettiği “hedefine ulaşan reform” işte bu.

*

Edepli rektörlerimiz sarayda daha kaliteli selfie için birbiriyle yarışıyor!

Loading...