Reklamsız Sözcü

200 milyon yıllık fosilin karnında doğmamış bebek bulundu

android-time 10:08
200 milyon yıllık fosilin karnında doğmamış bebek bulundu

İngiltere’deki bilim insanları 200 milyon yıllık bir deniz canlısına ait fosilin karnında doğmamış bir bebek bulduklarını açıkladı. Fosilin karnındaki fetüsün yaklaşık 7 santimetre büyüklüğünde olduğu belirtildi.

İngiltere’deki bilim insanları, 200 milyon yıllık bir deniz canlısına ait fosilin karnında doğmamış bir bebek bulduklarını açıkladı. Yaklaşık 20 yıl önce bulunan ihtiyozor (ichthyosaur) fosili üzerinde daha önce detaylı çalışma yapılmamıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre boyu yaklaşık 3.5 metre olan ihtiyozor, şu ana kadar bulunan fosiller içinde türünün en uzunu. İhtiyozorun erken Jura (Jurassic) döneminde yaşadığı tahmin ediliyor.

Deniz ejderhası da denen ihtiyozorlar, aynı dönemde yaşadıkları dinozorlar gibi yumurtlamak yerine doğurarak çoğalıyorlardı. Fosilin karnında bulunan fetüsün yaklaşık 7 santimetre büyüklüğünde olduğu belirtildi. İngiltere’nin Somerset bölgesinde bulunmuş olan fosil, yaklaşık 20 yıldır Almanya’nın Hannover kentindeki Aşağı Saksonya Eyalet Müzesi’nde tutuluyordu.

Paleontolog Sven Sachs’ın fosili fark etmesi üzerine, deniz ejderhasının fosili üzerinde yeni çalışma yapıldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more