Sözcü Plus Giriş

ABD’de kritik gelişme… Eski danışman ifadeye çağrıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in FBI'a yalan söylediği ve yanlış beyan verdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı. 2016'da yapılan başkanlık seçimlerinde Trump'ın ekibinin Rusya'dan isimlerle temasta olduğuna dair açılan özel soruşturmada Flynn itirafçı oldu yalan söylediğini itiraf etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 20:45, 01/12/2017
ABD’de kritik gelişme… Eski danışman ifadeye çağrıldı

Flynn’in Rusya’nın ABD Büyükelçisiyle görüşmesini gizlediği belirten makamlar eski ulusal güvenlik danışmanını ifadeye çağırdı. Flynn, ilk ifadelerinde yalan söylediğini kabul etti. Flynn, Rus yetkililerle görüşme talimatını ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiğini söyledi.

İlginizi ÇekebilirWSJ: Flynn, Gülen'i kaçıracaktıWSJ: Flynn, Gülen'i kaçıracaktı

Flynn bugün Washington bölge mahkemesi hakimi Rudolp Contreras'ın önüne çıktı ve seçimlerden sonraki geçiş dönemi sırasında Rus Büyükelçi Sergey Kislyak temasları hakkında FBI'ya yalan söylediği suçunu kabul etti. Trump’ın eski danışmanı yaptığı açıklamada suçunu kabul ederken, “Bu kararı ailem ve ülkemin yararına yaptım” ifadesini kullandı.

İlginizi ÇekebilirTime dergisi Trump'ı yalanladıTime dergisi Trump'ı yalanladı

İki sayfalık mahkeme belgesinde, Flynn'in Kislyak'la iki ayrı diyaloğu ve bu diyaloglara dair iki aynı yanlış beyana atıfta bulunuldu. Flynn Rusya soruşturmasında resmen suçlanan dördüncü kişi ama suçunu kabul eden ilk kişi oldu. Trump'ın eski kampanya menajeri Paul Manafort ve iş ortağı Rick Gates ile kampanyanın eski dış politika danışmanı George Papadopoulos da Rusya soruşturmasında suçlanan isimlerdi. Suçlananlar arasında Flynn, şu ana kadar Trump göreve geldikten sonra Beyaz Saray'da aktif görev yapan tek kişi.

24 GÜN GÖREVDE KALMIŞTI
ABD Başkanı Donald Trump’ın görevi başlaması sonrası Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadığı Michael Flynn, sadece 24 gün sonra istifa etmek zorunda kalmıştı. Michael Flynn’in istifasına, Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmelerin içeriği hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence’i ve diğer bazı yetkilileri yanlış bilgilendirmesi yol açmıştı. Flynn’in Kislyak ile görüşmesinde ABD’nin Rusya’ya yaptırımlarını ele aldığı ve bunu gizlemeye çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Trump’ın Rusya ile bağlantısı olduğu iddia edilen Flynn’in itiraflarının ardından Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Beyaz Saray yetkilisi Ty Cobb, “Flynn’in açıklamaları onun tek başına bu adımları attığını gösteriyor. Beyaz Saray yetkililerine yanlış beyan vermesi sonucunda Şubat’ta istifa etmişti” dedi.

Yayınlanma Tarihi:17:36,