ABD’den Kudüs oylaması öncesi üstü kapalı tehdit: Trump yakından takip ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılacak Kudüs oylaması öncesi ABD'nin BM temsilcisi Nikki Haley'nin oylamaya katılacak diplomatları üstü kapalı olarak tehdit ettiği ileri sürüldü.

ABD’den Kudüs oylaması öncesi üstü kapalı tehdit: Trump yakından takip ediyor

Foreign Policy’de yer alan habere göre, Haley’in diğer BM üyelerine uyarıda bulunduğu iddia edildi. Sitenin ele geçirdiği e-postada yer alan ifadelerde Haley’nin, “Oyunu verirken ABD Başkanı’nın ve ABD’nin bu oyu kişisel olarak algıladığını bilmeni isterim” ifadeleri yer aldı. Haley ayrıca, “Başkan bu oylamayı çok yakından takip edecek ve benden, aleyhimizde oy kullanan tüm ülkelerin raporunu istedi. Oylamayla ilgili her türlü notu alacağım” ifadelerini kullandı.

E-postada, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararıyla ilgili de bir bölüm bulunuyor. Temsilci konuyla ilgili olarak, “ABD her ne kadar uygun olacağını düşünse de, diğer ülkelere büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıması yönünde bir telkinde bulunmuyor” yazıyor.

ABD, geçtiğimiz hafta  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Mısır’ın sunduğu Kudüs tasarısı oylamasında, aleyhte oy kullanan tek ülke olmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...