Sözcü Plus Giriş

ABD’nin yaptırım kararı Rusya ve İran’ı askeri açıdan yakınlaştırdı

ABD'nin Kuzey Kore, Rusya ve İran'a ek yaptırım kararı almasının ardından Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin'in ofisinden bir kaynak, gelişmeleri değerlendirdi ve "Bu hamle Rusya ve İran'ı daha da yakınlaştırdı" dedi.

Sozcu.com.tr
13:00 -
ABD’nin yaptırım kararı Rusya ve İran’ı askeri açıdan yakınlaştırdı

Sputnik’te yer alan habere göre ismini vermeyen kişi, yaptırım kararının ardından bu iki ülkenin askeri ve teknik işbirliğini güçlendirme kararı verdiğini söyledi.

Rogozin’e yakın olan bu kişi, Rusya Başbakan Yardımcısı’nın bugün Tahran’da İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile yeni silah anlaşmalarını görüşeceğini söyledi.

Rogozin’in Tahran ziyareti, mayısta bir dönem için daha İran Cumhurbaşkanı seçilen Hasan Ruhani’nin görevine başlama törenine denk gelecek. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ülkesinin ABD’de Kasım 2016’da düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiası nedeniyle alınan yaptırım kararını, ‘topyekun ticari savaş ilanı’ olarak nitelemişti.

İranlı yetkililerse onaylanan yaptırım tasarısının 2015’te imzalanan nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini ve bu kararı uygun yanıtın verileceğini açıklamıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more