ABD’ye gidecekler dikkat! Türkiye’den gelen kargolara yeni önlem

ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA), Türkiye'den hava yoluyla gelen malların kapsamlı taranmasını gerektiren yeni bir güvenlik yönetmeliği yayınlayacağını açıkladı. TSA sözcüsü Michael England dünkü açıklamada, güvenlik prosedürlerindeki değişikliğin "kargoya yönelik yeni tehditlere karşılık verebilmek ve havacılıkta küresel güvenlik eşiğini yükseltmek" için yapıldığını belirtti.

ABD’ye gidecekler dikkat! Türkiye’den gelen kargolara yeni önlem

England, halihazırda gönüllülük esasıyla Türkiye’nin uygulamakta olduğu önlemleri zorunlu hale getiren yönetmeliğin “ABD’ye hava yoluyla gelen kargonun Gelişmiş Hava Yolu Tarama Programı’na uygun şekilde incelenip güvenli hale getirilmesini” sağlayacağını belirtti. Yetkililer, güvenlik yönetmeliği yayınlama kararının Avustralya’daki yaşanan bir olayını takiben ve istihbarat raporları sonucu alındığını ifade etti.

Türkiye'den bir IŞİD'linin gönderdiği patlayıcıyla uçağı düşüreceklerdi İlginizi Çekebilir Türkiye'den bir IŞİD'linin gönderdiği patlayıcıyla uçağı düşüreceklerdi

Avustralya polisi Temmuz’da IŞİD’in talimatı doğrultusunda Etihad Havayolları’nın bir uçuşuna bomba yerleştirmek üzere iki kişinin harekete geçtiğini açıklamıştı. Avustralya polisi kıyma makinesinin içine yerleştirilen bomba düzeneğinde kullanılan askeri nitelikli patlayıcıların hava yoluyla Türkiye’den getirildiği ve bombalı eylemin IŞİD’den “talimat ve ilham alınarak” planlandığını söylemişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...