Sözcü Plus Giriş

Alman komedyen hakkında yeni gelişme

Alman komedyen Jan Böhmermann'ın 31 Mart 2016 tarihinde ZDF'deki Neo Magazin Royale programında okumuş olduğu şiir nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açmış olduğu dava bir üst mahkemede. Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde 27 Şubat'ta görülecek davada şiirin kamuoyu önünde bütünüyle tekrar okunup okunamayacağı hakkında karar verilecek.

07:32 -
Alman komedyen hakkında yeni gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları 17 Mayıs tarihinde Hamburg Eyalet Mahkemesi’ne esas dava henüz başlamamışken ihtiyati tedbir alınması için başvurmuştu. Mahkeme vermiş olduğu ihtiyati tedbir kararında şiirin bazı bölümlerinin “hakaret içerikli ve onur kırıcı” olduğu belirtmiş ve bu bölümlerinin tekrarlanması yasaklanmıştı.

Mahkeme, Şubat 2017’de vermiş olduğu ihtiyati tedbir kararının yerine geçen nihai kararında 18’inci dizeden 24’üncü dizeye kadar olan kısmının yasak olarak kalmasına karar vermişti

Karar sonrasında Erdoğan’ın avukatları şiirin “eleştiri değil, kişilik haklarını ihlal eden küçültücü bir nitelik taşıdığı” iddiasıyla bir üst mahkemeye başvurmuş ve şiirin tamamen yasaklanmasını talep etmişti. Böhmermann’ın avukatı da şiirin bir bütün olduğu ve parçalanarak yasaklanamayacağını gerekçesiyle karara itiraz ettiklerini açıklamıştı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 07:53 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more