Sözcü Plus Giriş

Almanya’nın saygın gazetesinden Berlin’e Türkiye çağrısı

Son dönemde ilişkilerin gerildiği Almanya-Türkiye hattını yumuşatmak için Alman basını devreye girdi. Almanya'nın saygın gazetelerinden die Zeit, "Türkiye'yi Avrupa oyununda tutun" ifadesini kullandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:37, 26/08/2017
Almanya’nın saygın gazetesinden Berlin’e Türkiye çağrısı

Almanya’nın saygın gazetelerinden Die Zeit, bugün Berlin’e bir çağrıda bulundu. Die Zeit, Almanya’nın Türkiye’yi Avrupa oyununun içinde tutması gerektiğini söylerken, “Tam da eğer Türkiye asla Avrupa Birliği’nin tam üyesi olmayacaksa (ki bunun lehine olan çok şey var) Almanya’nın Türkiye’yi Avrupa oyununun içinde tutma hedefini gütmesi şart. Üyelik müzakerelerinin göstere göstere sona erdirilmesiyle, her ne kadar bu yöndeki arzu anlaşılır olsa da, hiçbir şey elde edilemez” ifadesi yer aldı.

Gazete, Alman dış politikasının ölçülü özgüvene sahip olduğunu gösterdiğini belirtirken, “Bu adımların uzun vadede başarılı olup olmayacağı, açıklık ve hatta belli bir derecede alışılmadık sertlik sergilenirken, boş güç gösterilerinden, cezalandırma fantezilerinden vazgeçilmesine bağlı” ifadesi kullanıldı.

Yayınlanma Tarihi:08:27,