Sözcü Plus Giriş

Angelina Jolie’yi kahreden haber

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie'ye yönelik, yönettiği "Cambodia's Khmer Rouge, First They Killed My Father" filminin oyuncu seçmelerinde Kamboçyalı çocukları kandırarak "sömürdüğü" iddiaları çıktı. Filmdeki bir sahnenin çocuklarla doğaçlama olarak oynandığını ancak olayın sanki gerçekmiş gibi ele alındığını belirten Jolie ise; "Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım." diyerek iddiaları üzücü bulduğunu ifade etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:44, 31/07/2017
Angelina Jolie’yi kahreden haber

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ünlü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, yönettiği “Cambodia’s Khmer Rouge, First They Killed My Father” filminin oyuncu seçmelerinde Kamboçyalı çocuklara doğaçlama bir oyun oynanarak ellerine para verip, yakalandıklarında da neden parayı çaldıklarıyla ilgili bir yalan bulmalarını istemesi, Ünlü oyuncunun  Kamboçyalı çocukları kandırarak “sömürdüğü” iddialarını doğurdu. Konuyla ilgili Vanity Fair dergisine konuşan Jolie, seçmelerde yapılan uygulamanın insanlar tarafından yanlış yorumlanmasını üzücü bulduğunu söyledi. Ve sözlerini, ”Gerçek hayatta da yetimhane ve gecekondu mahallelerinde büyük zorluklarla karşılaşan çocuk oyuncular aradıkları için bu yönteme başvurduk. Bu filmin amacı çocukların savaşta yaşadığı dehşete dikkat çekmek ve korunmalarına yardımcı olmak. Seçmelerde çocuklara gerçek para verilip sonra geri alındığı düşüncesi hem yanlış, hem de üzücü. Böyle bir şey olsaydı en başta ben kendime kızardım” diyerek noktaladı.

Eleştirilen film Kamboçya’daki Kızıl Khmerler soykırımından kurtulan birinin gerçek hayat hikayesini, bir çocuğun gözünden anlatıyor.

‘Jolie çok ileri gitti’

Angelina Jolie’nin seçmelerinde kullandığı taktik, sosyal medyada tartışma yarattı. Bazıları yöntemi acımasızca bulurken, bazıları oyuncuyu savundu.

Bir Facebook kullancısı Jolie’yi “çocuk istismarıyla” suçlayarak “Bu çocukların travma sonrası stres ve fakirlikle mücadele ettiğini fark etmedin mi?” diye sordu.

Bir başka kullanıcı da, “Angelina Jolie çok ileri gitti. Sürekli Kamboçya’ya ve çocuklara olan sevgisini dile getiren biri için, oynanan bu oyun hastalıklı ve ahlaksızcaydı” ifadelerini kullandı.

Olayın bağlamından çıkarıldığını savunan bir kullanıcı ise paylaşımında şunları yazdı:

“O bir insan hakları savunucusu. Çocuklarda asla böyle bir travma yaratmaz.”