Arap Koalisyonu’ndan flaş açıklama: Mekke’ye saldırı önlendi

Suudi Arabistan'ın Yemenli isyancıların Mekke'ye fırlattığı füzeyi düşürdüğü bildirildi. Arap Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, saldırının "hac faaliyetini engellemeye yönelik çaresiz bir girişim" ifadesi kullanıldı.

Arap Koalisyonu’ndan flaş açıklama: Mekke’ye saldırı önlendi

Koalisyon tarafından İran tarafından desteklenen Şii Husi isyancıları tarafından fırlatıldığı bildirilen füze “hac faaliyetini engellemeye yönelik çaresiz bir girişim” olarak nitelendi. Füzenin Mekke’nin 69 kilometre güneyinde düşürüldüğü belirtildi. Ağustos ayında başlayacak hac faaliyeti sırasında Mekke’yi iki milyondan fazla Müslümanın ziyaret etmesi bekleniyor.

Husiler daha önce de Suudi Arabistan sınırından füze ve roket saldırısında bulunmuşlardı. Ekim ayında da Suudi Arabistan’a uzun menzilli füze fırlatmışlar, ancak bu füze de Mekke yakınlarında Suudiler tarafından düşürülmüştü.

2015’ten beri Şii Husi milislerin Sünni Devlet Başkanı Abd Rabbo Mansur Hadi’ye karşı yürüttüğü iç savaşta yaklaşık 10 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Hadi yönetimini destekleyen Riyad liderliğindeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten beri Hadi’yi desteklemek için Yemen’deki iç savaşa müdahil oldu. En yoksul Arap ülkesi Yemen devam eden iç savaş, kıtlık ve kolera salgını nedeniyle çöküşün eşiğinde bulunuyor.