Avrupa Birliği’nde Türkiye çatlağı

Ankara-Berlin hattında yaşanan gerilim Avrupa Birliği'nde kriz yarattı. AB'nin Türkiye'ye yaptığı finansal desteğin askıya alınmasına yönelik çağrısına AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi'nden sert yanıt geldi.

Avrupa Birliği’nde Türkiye çatlağı

Bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB İlişkilerinden Sorumlu Bakan Ömer Çelik, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile bugün bir araya gelecek.

Görüşme öncesinde Avusturyalı Hahn ORF radyosuna konuştu. Almanya’nın Türkiye’ye verilen AB desteğinin askıya alınabileceğini açıklamasının ardından Hahn, AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının çok iyi işlediğini açıkladı.

3 milyar euro finansal destek ve Türklere vizenin kaldırılması sözüne karşı Ankara’nın mülteci sorununu çözdüğünü söyledi. Hahn, “Mülteci anlaşması çok iyi işliyor, çalışıyor” dedi. Hahn’ın ülkesi olan Avusturya, son dönemde Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan ülkelerin başında gelse de deneyimli siyasetçinin açıklamaları, Avrupa Birliği’nde bir çatlak yarattığını gözler önüne seriyor.

Almanya’nın Passauer Neuen Presse gazetesine de konuşan Hahn, Türkiye’nin AB konusunda temel bir karar vermesini istedi.