Sözcü Plus Giriş

Barcelona-Brüksel hattında sıcak gelişme

Katalonya'nın tartışma yaratan bağımsızlık referandumu sonrasında İspanya'da sular durulmuyor. Katalan lider Puigdemont'nun tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinin ardından Madrid yönetiminin feshettiği Katalan parlamentosunun öne gelen figürleri Brüksel'de temaslarda bulundu.

Sozcu.com.tr
16:16 -
Barcelona-Brüksel hattında sıcak gelişme

La Vanguardia’nın aktardığına göre görevden alınan Katalan lider Carles Puigdemont başta olmak üzere görevden alınan diğer yetkililer de Brüksel’de temaslarda bulunuyor.

 

Katalan yönetimine yakın Barcelona merkezli El Periodico, Puigdemont’nun Belçika’nın başkentinde olduğunu yazarken, La Vanguardia gazetesi bugün Puigdemont’nun bağımsızlığı ilan ederek bir açıklama yapacağını öne sürdü.

Öte yandan Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı PDECAT, 21 Aralık’taki bölgesel erken seçimde yer alacaklarını duyururken, hafta sonu Belçika yönetimi gözaltına alınma ihtimali bulunan Katalan yöneticilere sığınma hakkı tanıyabileceklerini duyurmuştu.

Belçika basınında yer alan haberlere göre Puigdemont bugün avukatlarla görüştü.

Katalonya Bölgesi lideri Carles Puigdemont resmi olarak isyan, kargaşa çıkartma ve kamu fonlarının kötüye kullanımından suçlanıyor.

İspanya Başsavcısı José Maza tarafından yapılan resmi açıklamada Meclis Başkanı Carme Forcadell ve bağımsızlık oylamasının olmasına izin veren meclis üyeleri hakkında da suçlamalar olduğunu belirtti. Maza hiçbir yetkilinin tutukluluğunu istemedi ve her dava için kefalet bedelini 6 milyon 207 bin 450 euro olarak belirledi.

Öte yandan İspanyol basını, Katalonya bölgesel idaresinin kontrolündeki kurum ve kuruluşların yönetimlerine kayyum atamanın gündemde olduğunu duyurdu. Böylelikle yaklaşık 150 kuruluş Madrid yönetimine bağlanacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:40 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more