Sözcü Plus Giriş

Barcelona saldırganının, İspanyol gizli servisine çalıştığı ortaya çıktı

17 Ağustos tarihinde Barcelona'da katliam yapan ve 16 kişinin ölümüne sebep olan IŞİD'li Ripoll imamının İspanyol gizli servisi CNI'ya çalıştığı ortaya çıktı.

17:00 -
Barcelona saldırganının, İspanyol gizli servisine çalıştığı ortaya çıktı

İspanya’nın Barcelona kentinde Ağustos ayında düzenlenen ve 16 kişinin ölümüne neden olan saldırının faili IŞİD’li Abdelbaki Es Satty’nin İspanyol gizli servisi CNI’ya çalıştığı ortaya çıktı.

İspanyol El Pais gazetesinin haberine göre, Ağustos ayında Barcelona’da bir minibüsle kaldırımda yürüyen yayaları ezerek 16 kişinin ölümüne yol açan Abdelbaki Es Satty, İspanyollara uzak bir isim değil. Es Satty, 2004 yılında Madrid’deki bir treni hedef alan ve bombalı saldırı sonucu 193 kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından ülkede cihatçılara yönelik sürdürülen büyük operasyonlar sırasında sorgulanmış. Es Satty daha sonra İspanya’nın Ulusal İstihbarat Merkezi (National Intelligence Centre – CNI) için bilgi kaynağı olarak kullanılmaya başlanmış.

Bu iddia İspanyol gizli servisleri kaynakları tarafından doğrulanmış olsa da, Ripoll imamının hangi sürelerde CNI için çalıştığı henüz netlik kazanmadı…

Son güncelleme: 17:12 17.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more