Sözcü Plus Giriş

Bharara’dan Çavuşoğlu’na ağır yanıt!

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanması, epeydir pek bahsedilmeyen Reza Zarrab davasını yine tartışma gündemine taşıdı.

Zeynep GÜRCANLI
21:30 -
Bharara’dan Çavuşoğlu’na ağır yanıt!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Atilla’nın tutuklanmasının ardından, Zarrab iddianamesini hazırlayan New York Güney Bölge eski Federal Başsavcısı Preet Bharara’nın “FETÖ ile ilişkisi olduğunu” söylemişti.

İLGİLİ HABERSavcı Preet Bharara, kovulduğunu açıkladıSavcı Preet Bharara, kovulduğunu açıkladı

Bharara, Çavuşoğlu’nun bu ithamına, New York Times gazetesine yaptığı açıklama ile yanıt verdi. Türk Dışişleri Bakanı’nın adını telafuz etmeyen, kendisinden “yabancı bir yetkili” olarak bahseden eski Başsavcı, tek cümlenin yanıtında, “Yabancı bir yetkilinin artık bakmadığım bir dava hakkında dile getirdiği yanlış ve aptalca siyasi propagandasına yorum yapmayacağım” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu'ndan savcı Bharara yorumuÇavuşoğlu'ndan savcı Bharara yorumu

Bharara, ABD Başkanı Donald Trump tarafından bu ayın başında görevden alınmıştı.

Bharara’nın görevden alınmasından sonra Başsavcılığa vekalet eden yardımcısı Kim Joon’un talimatıyla, görev için ABD’de bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla  28 Aralık’ta New York’ta gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştı. Atilla, Zarrab’ın ABD tarafından İran’a yönelik koyduğu yaptırımları delmesine yardımcı olmakla suçlanmıştı.

İLGİLİ HABERReza Zarrab davasında önemli gelişmeReza Zarrab davasında önemli gelişme

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Tutuklama işleminin ardından Ankara’ya gelen ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile düzenlediği basın toplantısında, Atilla’nın Reza Zarrab soruşturması kapsamında tutuklanmasının “siyasi olduğunu” savunmuştu.

Çavuşoğlu, Bharara’nın Gülen cemaatiyle bağı olduğunu da öne sürmüştü.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:34 31.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more