Sözcü Plus Giriş

Bharara’nın açtığı rüşvet davasında iş adamı suçlu bulundu

Rıza Sarraf'ın davasıyla gündeme gelen eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın 2015 yılında açtığı Birleşmiş Milletler’deki yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili davada karar çıktı. Çinli dolar milyarderi Ng Lap Seng, kara para aklamak, rüşvet vermek, yolsuzluk gibi altı ayrı iddianın hepsinden suçlu bulundu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:03, 29/07/2017
Bharara’nın açtığı rüşvet davasında iş adamı suçlu bulundu

Rıza Sarraf’ın ABD’deki davasıyla gündeme gelen Preet Bharara’nın 69 yaşındaki Seng hakkında açtığı davayla ilgili bir gelişme yaşandı.

Seng, Cenevre'deki gibi, Çin'in Macau bölgesinde de yeni bir BM Temsilciliği açılması ve buraya milyarlarca dolarlık yeni konferans merkezi yapılması için girişimlerde bulunmuştu. Çinli dolar milyarderi Seng, dönemin Genel Sekreteri Ban-ki moon'u ikna etmesi için, 68. Dönem BM Genel Kurulu Başkanı John Ashe ile Dominik Cumhuriyeti eski BM Daimi Temsilcisi Francis Lorenzo'ya rüşvet vermekle suçlanmıştı.

Çinli milyarderle ilgili 2015 yılında hazırlanan iddianamede 1,3 milyon dolar rüşvet dağıttığı belirtilmişti. Seng'in Birleşmiş Milletler'de görev yapan bazı kişileri kendi çıkarları adına kullanmak için uluslararası kuruluşta büyük bir rüşvet ağı oluşturduğu da ifade edilmişti.

New York Güney Bölgesinde yaklaşık bir aydır davanın asıldan görüldüğü duruşmalar sonrasında toplanan jüri, 24 saat gibi kısa bir sürede Seng'in tüm iddialardan suçlu buldu. 7 Ağustos'ta yapılacak duruşmada hakim, Seng ile ilgili kararlarını açıklayacak.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre Çinli milyarder işadamı Seng'i, New York Federal Mahkemesi'nde yargılanan Rıza Sarraf'ın da avukat olan Benjamin Brafman savunmuştu. Brafman, mahkemeye 2015 yılında sunduğu kefalet paketinde Seng'in 50 milyon dolar karşılığında Manhattan'da lüks bir evde özel güvenlikle korunup, elektronik prangayla tutuksuz olarak yargılanmasını sağlamıştı. Seng'in mahkeme tarafından kabul edilen benzeri kefalet paketini Rıza Sarraf için mahkemeye sunan Brafman'ın önerisi, davanın yargıcı Richard Berman tarafından kabul edilmemişti. Brafman, Seng’in avukatlığını sonraki dönemde bırakmıştı.

Yayınlanma Tarihi:13:58,