Sözcü Plus Giriş

Bilim insanları bunu bekliyordu! Bir ilk…

Amerikalı gök bilimciler, Güneş Sistemi'nde tespit edilen gizemli bir gök cisminin Dünya'dan gözlemlenebilen ilk yıldızlar arası ziyaretçi olabileceğini duyurdu.

09:28 -
Bilim insanları bunu bekliyordu! Bir ilk…

Hawaii Üniversitesi araştırmacıları, Ekim ayı başında A/2017 U1 adını verdikleri gizemli bir gök cismi tespit etti. Amerikalı bilim insanları, Güneş Sistemi’nde ilerleyen asteroid ya da kuyruklu yıldız olduğu düşünülen gök cisminin başka bir galaksiden geldiğini tahmin ediyor.

Eğer bu tahmin doğru çıkarsa, bu cisim Dünya’dan gözlemlenebilen ilk yıldızlar arası nesne olmuş olacak.

NASA’nın Dünya’ya Yakın Objeleri Çalışma Merkezi yöneticisi Paul Chodas, “Onlarca yıldır bu anı bekliyorduk” açıklamasını yaptı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Chodas, “Uzun süredir bu tarz gökcisimlerinin yani yıldızlar arasında hareket eden ve zaman zaman bizim Güneş Sistemi’mizden geçen asteroid ya da kuyruklu yıldızların varlığı konusunda tezler vardı. Ancak ilk kez tespit edildi” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERUzaylıları boşuna aramışız... Aslında aramızdalarmışUzaylıları boşuna aramışız... Aslında aramızdalarmış

Lyra yıldız sistemi yönünden geliyor

400 metre çapındaki cisim, bilim insanları tarafından olağandışı yörüngesi nedeniyle hemen fark edildi çünkü Lyra yıldız sistemi yönünden gelen gök cismi, Güneş’in etrafında turlayan gezegen ve diğer asteroidlerin eliptik düzleminin hemen üzerinde yer alıyor.

Gök cismi, 14 Ekim’de 15 milyon millik bir mesafede Dünya’ya en yakın konumuna ulaştı.

NASA bilim insanlarından Davide Farnocchia, “Oldukça hızlı hareket ediyor ve yörüngesine bakınca Güneş Sistemi’nin dışına doğru yol aldığını ve geri gelmeyeceğini güvenle söyleyebiliriz” dedi.

Astronomlar A/2017 U1 adlı gök cismini teleskoplarla izliyor ve elde edilen veriyi, yıldızlar arası bu ziyaretçinin kökenini ve yapısını öğrenmek amacıyla kullanmayı umut ediyorlar.

İLGİLİ HABERSosyal medyada çılgına döndüler: Biz uzaylı değilizSosyal medyada çılgına döndüler: Biz uzaylı değiliz

NASA’da görevli bilim insanları, gök cisminin Dünya’dan gözlemlenen bu tarzda ilk yıldızlar arası ziyaretçi olduğu resmi olarak onaylandığı takdirde, verilecek ismin Uluslararası Astronomi Birliği tarafından kararlaştırılacağını kaydetti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:32 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more