Sözcü Plus Giriş

Bir deli dünyayı savaşa sürüklüyor

Ağustos ayı içerisinde Washington-Pyongyang arasında yaşanan kriz ve füze yollama restleşmesi tam sakinleşti derken, Kuzey Kore'nin çılgın lideri Kim Jong-un birkaç haftalık aranın ardından yeni füze denemesinde bulundu. Kuzey Kore'nin attığı füze Japonya'yı geçerek denize düştü.

Sozcu.com.tr
09:06 -
Bir deli dünyayı savaşa sürüklüyor

Kuzey Kore, son dönemde giderek artan uluslararası baskılara rağmen, yeni bir balistik füze fırlattı. Japonya hükümeti, Kuzey Kore’den fırlatılan balistik füzenin, ülkenin kuzey kentlerinin üzerinden geçerek, karaya yaklaşık 1180 km mesafede denize düştüğünü açıkladı.

basliksiz-1Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang yakınlarından fırlatılan füze 550 kilometre yükseklikte Japonya’nın üzerinden geçerek Hokkaido adasının doğusunda Pasifik Okyanusu’na düştü. Japonya Başbakanı Sihzo Abe Kuzey Kore’nin füze denemesinin ‘benzeri görülmemiş ciddi bir tehdit oluşturduğunu’ söyledi. Japonya’nın talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplanması kararlaştırıldı.

Japon hükümeti, füze fırlatıldıktan sonra bölgede yaşayan vatandaşlarına uyarı mesajı gönderdi.

Japon hükümeti, füze fırlatıldıktan sonra bölgede yaşayan vatandaşlarına uyarı mesajı gönderdi.

Kuzey Kore son dönemde bir dizi füze denemesi gerçekleştirmiş olmasına karşın ilk kez Japonya üzerinden geçen ve balistik olduğu düşünülen bir silah kullanmış oldu. İlki 1998, ikincisi de 2009’da olmak üzere daha önce iki kez Kuzey Kore’nin roketleri Japonya üzerinden geçmişti. Kuzey Kore, o dönemlerde bunların silah değil, uydu fırlatmak için kullandığı roketler olduğunu açıklamıştı.

kopre

BBC’nin Tokyo muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, bunun nükleer savaş başlığı taşıma potansiyeli bulunan ilk füze olabileceğini söylerken Japonya devlet televizyonu NHK, füzenin Hokkaido’daki Erimo Burnu’nun doğusuna düştüğünü ve herhangi bir zarara neden olmadığını duyurdu.

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’ın yakınından fırlatılan füzenin 2700 km mesafe katettiğini ve 550 km yüksekliğe ulaştığını açıkladı. Japonya’nın, yerel saatle sabah 05.58’de (TSİ 23.58) fırlatılan füzeyi havada imha etmek için herhangi bir girişimde bulunmadığı açıklandı.

Kuzey Kore’nin temmuz ayında ABD’yi de menzili içine alan iki kıtalararası füze denemesi yapmasıyla gerginlik daha da artmış, BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye ek yaptırım uygulanmasını kararlaştırmıştı. Pyongyang ağustos ayında da askeri üslerin bulunduğu ABD’ye ait Guam adası yakınlarına deneme amaçlı füze fırlatılacağını duyurmuştu. Başkan Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin provokasyonlarına ‘öfke ve ateşle’ karşılık vereceklerini söyleyerek Pyongyang’ı dolaylı olarak nükleer saldırıyla tehdit etmişti.

Öte yandan ABD ve Asya borsaları yaşananların ardından adeta sarsıldı. Japon Yeni 4 ayın en yüksek seviyesine çıkarken borsada düşüş yaşandı.

Uzmanlar, Kuzey Kore‘nin en provokatif eylemlerinden biri olarak görülen bu denemede fırlatılan füzenin, son zamanlarda geliştirilen orta menzilli Hwasong-12 füzesi olduğunu düşünüyor. Bu gelişme, ABD ve Güney Kore silahlı kuvvetlerinin Kore yarımadasında, Kuzey Kore‘nin şiddetle itiraz ettiği yıllık askeri tatbikatların düzenlendiği ortamda gerçekleşti.

İLGİLİ HABERİşte Kuzey Kore'nin ABD'yi vurma planıİşte Kuzey Kore'nin ABD'yi vurma planı

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesine yönelik herhangi bir tehdide “ateş ve öfkeyle” karşılık verileceğini açıklamasının ardından, Pasifik okyanusunda ABD toprağı sayılan Guam adası yakınlarına dört Hwasong-12 füzesi atma tehdidi yapmıştı. Kuzey Kore, Devlet Başkanı Kim Jong Un döneminde düzinelerce balistik füze denemesi gerçekleştirdi ancak Japonya anakarasının üzerinden geçen füze atışları ender oluyor.

Abe gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore‘nin pervasız eylemi ülkemiz için eşi görülmemiş, ciddi ve ağır bir tehdittir” dedi. Abe, bugün ABD Başkanı Donald Trump ile konuştuğunu ve Kuzey Kore üzerindeki baskıyı artırmaya karar verdiklerini söyledi. Abi gazetecilere Trump’ın ABD’nin “Japonya’nın yüzde yüz arkasında” olduğunu söylediğini söyledi.

İLGİLİ HABERTrump: Kuzey Kore'nin tehditleri öfke ve ateşle karşılanacakTrump: Kuzey Kore'nin tehditleri öfke ve ateşle karşılanacak

Diplomatlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin denemeyi görüşmek üzere bugün toplanacağını söyledi. Güney Kore ordusu, füzenin bugün yerel saatle 0600’dan hemen önce Kuzey Kore‘nin başkenti Pyongyang yakınlarından fırlatıldığını ve 2,700 km mesafe alan füzenin yaklaşık 550 km’lik bir yüksekliğe ulaştığını söyledi.

Güney Kore dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore nükleer ve füze provokasyonlarına devam ederse, ABD ile olan güçlü ittifakımıza dayanarak şiddetle tepki vereceğiz” dedi. Kuzey Kore ise uzlaşmaz tavrını sürdürdü. Resmi Rodong Sinmun gazetesinde yer alan bir yazıda “ABD Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni (Kuzey Kore) ekonomik yaptırımlar, askeri tehditler ve şantajlarla seçtiği yoldan saptıramayacağını bilmelidir” denildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:50 29.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more