İki önemli lider Türkiye’ye geliyor

Türkiye, dünyanın zirvesindeki iki kadın, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dört gün arayla Ankara'ya yapacakları ziyaretlere hazırlanıyor.

İki önemli lider Türkiye’ye geliyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, Başbakan Binali Yıldırım’ın davetine icabetle yarın Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, ziyaret çerçevesinde yapılacak görüşmelerde Türkiye-İngiltere ikili ilişkilerinin farklı veçheleri ele alınarak, işbirliğinin derinleştirilmesi imkanlarının gözden geçirilmesi, terörizmle mücadele, Kıbrıs çözüm süreci ve AB konularının yanı sıra güncel, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması öngörülüyor.

MERKEL’İN ÇOK ÖNEMLİ TÜRKİYE ZİYARETİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2 Şubat tarihinde Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanıyor. Merkel’in bir günlük çalışma ziyareti sırasında Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi öngörülüyor.

Başbakan Binali Yıldırım ile ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayacak olan Merkel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de ziyaret edecek.

Meclis’te 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan ve tahribata uğrayan bölümleri gezmesi öngörülen Merkel'in ayrıca muhalefet parti temsilcileriyle de temaslarda bulunacağı belirtildi.

SON ZİYARETİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Merkel'in aslında geçen yıl 2 Kasım'da Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanmış ancak bu ziyaret kamuoyuna duyurulmadan ertelenmişti. Son aylarda çok sayıda telefon görüşmesinde Erdoğan'ın Merkel'in ziyaret niyetini hatırlattığı ve “bekliyoruz” dediği bunun üzerine tarafların ziyaretin 2 Şubat tarihinde gerçekleştirilmesi mutabakatına vardıkları belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...