BM’nin Kudüs kararının ardından ilk tepkiler

BM Genel Kurulu'nun, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki olarak sunulan karar tasarısını dokuza karşı 128 oyla kabul etmesine ilk tepkiler gelmeye başladı.

BM’nin Kudüs kararının ardından ilk tepkiler

Genel Kurul üyesi 193 ülkeden 172’sinin katıldığı ve 35 ülkenin çekimser kaldığı oylamanın sonucu Filistin’de memnuniyet yarattı.

Tasarının kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Ridaniye, “oylamanın Filistin için bir zafer olduğunu” söyledi. Ridaniye, “Bu işgale son vermek ve Doğu Kudüs’ün başkentimiz olduğu bir Filistin devleti kurmak için BM ve tüm uluslararası forumlardaki çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

İsrail'den BM kararı sonrası ilk açıklama! İlginizi Çekebilir İsrail'den BM kararı sonrası ilk açıklama!

Gazze Şeridi’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas da kararı “Filistinlilerin hakları açısından bir zafer, Trump’ın deklarasyonuna bir darbe ve doğru yönde atılmış bir adım” olarak niteledi.

İRAN’DAN İLK AÇIKLAMA

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise kararı, “Trump rejiminin BM’deki eşkıyaca gözdağına karşı çınlayan bir küresel HAYIR” diye niteledi.

BM'den son dakika haberi: Tehditlere rağmen kudüs tasarısı kabul edildi! İlginizi Çekebilir BM'den son dakika haberi: Tehditlere rağmen kudüs tasarısı kabul edildi!

İSRAİL MEMNUN

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Facebook’ta paylaştığı video mesajda, kabul edilen karar tasarısını “abes” olarak niteledi. “Kudüs’ün her zaman İsrail’in başkenti olduğunu ve hep öyle kalacağını” söyleyen Netanyahu, “bu absürt tiyatroya katılmayı reddeden ülke sayısının fazlalığını” ise takdir ettiğini belirtti.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada da İsrail’in BM’nin kararını reddettiği, buna karşın “tasarı lehinde oy kullanmayan ülkelerin sayısının çokluğundan ötürü memnun olduğu” belirtildi. Açıklamada, “İsrail’le birlikte oy kullanan” ülkelere ve “Kudüs lehinde net bir duruş sergileyen” ABD Başkanı Trump’a teşekkür edildi.

BM'nin Kudüs kararına CHP'den ilk yorum! İlginizi Çekebilir BM'nin Kudüs kararına CHP'den ilk yorum!

ERDOĞAN’DAN TRUMP’A ÇAĞRI

Oylama sonrası Twitter’dan açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kudüs konusunda BM Genel Kurulu'na sunulan karar tasarısının ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Trump yönetiminin, BM Genel Kurulu tarafından gayrı hukukiliği en sarih şekilde ortaya konulan bu talihsiz kararından bir an evvel dönmesini bekliyoruz” dedi.

Erdoğan, “Filistin ve Kudüs davasına destek veren herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum” diye ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter’dan paylaştığı mesajlarda, tasarıya destek veren bütün ülkelere teşekkürlerini iletti. Çavuşoğlu, “Bugün uluslararası toplum, haysiyet ve bağımsızlığın satılık olmadığını bir kez daha gösterdi” ifadesini kullandı.

BM’DE KABUL EDİLEN KUDÜS TASARISININ TAM METNİ ŞU ŞEKİLDE;

“Genel Kurul, (…)

Kutsal Kudüs Kenti’nin özel statüsünü, özellikle de BM kararlarında belirtildiği üzere kentin ruhani, dini ve kültürel boyutlarının korunma ihtiyacını göz önünde bulundurarak,

Kudüs’ün nihai statüsüne BM kararları çerçevesinde yürütülecek müzakereler sonucunda karar verilmesi gerektiğini vurgulayarak,

Kutsal Kudüs Kenti’nin statüsünü, karakterini veya demografik yapısını değiştirme niyetindeki kararların yasal bir etkisi olmadığını, geçersiz olduğunu ve Güvenlik Konseyi’nin kararları doğrultusunda iptal edilmesi gerektiğini tekrar tasdik ederek,

Tüm devletleri BMGK’nın 478 sayılı kararı uyarınca Kudüs’te diplomatik misyon kurmaktan kaçınmaya davet eder;

Tüm devletlerin BMGK’nın Kutsal Kudüs Kenti kararlarına uygun hareket etmesini ve bu kararlara aykırı bir eylem veya önlemi tanımamasını talep eder;

Sahada iki devletli çözümü tehlikeye atan negatif trendlerin geri çevrilmesi ile vakit kaybetmeden, Orta Doğu’da Birleşmiş Milletler kararları ve toprak hakkı da dahil olmak üzere Madrid şartnamesini, Arap Barış İnisiyatifi’ni ve Orta Doğu Dörtlüsü Yol Haritası’nı temel alan kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa ulaşmayı hedefleyen uluslararası ve bölgesel çabaların hızlandırılmasına yönelik çağrısını tekrar eder;

Onuncu acil özel oturumu geçici olarak sonlandırmaya ve Genel Kurul Başkanı’na üye devletlerin talebi doğrultusunda oturumu devam ettirme yetkisi verme kararı alır.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...