Sözcü Plus Giriş

Böyle mobbing görülmedi! Striptizci, şişme bebek, kokain…

ABD'nin New Jersey eyaletindeki bir şirkette Leonardo DiCaprio'nun Oscar ödüllü “Para Avcısı” (The Wolf of Wall Street), filmini aratmayan görüntüler gerçek oldu.

Melis BAYRAKTAROĞLU
12:17 -
Böyle mobbing görülmedi! Striptizci, şişme bebek, kokain…

ABD’nin New Jersey eyaleti dün filmlere konu olan bir davaya şahitlik etti.  Dava; şirket yöneticilerinden Michael Hamill’in tıpkı Leonardo DiCaprio’nun Oscar ödüllü filmi “Para Avcısı”nda (The Wolf of Wall Street) ki gibi ofiste kokaini ve seksi teşvik ediyor olduğu için açıldı.

Michael Hamill

Michael Hamill

İddialara göre,  Michael Hamil ofiste çalışanlarına, Halloween (Cadılar Bayramı), New Year’s Eve (Yeni Yıl), doğum günleri gibi özel günlerde, mesai sonrası düzenlediği uyuşturucu, içki ve seks ayinini başlatıyor.

1a

Kutlamalara fahişeler, tutup fırlatılan cüceler, cinsel organlı pastalar, şişme bebekler, strip dansçılar getirtiyor, çalışanlara seks oyuncakları hediye ediyor…

‘Şirkette düzenlenen seks ve uyuşturucu âlemlerine son ver! dedim. İşten kovuldum!”
İnsan Kaynakları müdürü  Nicole Orlando; ” Patrona, etik kuralları devre dışı bırakan bu partilere bir son versek mi dedim. İşten kovuldum.”

10aİnsan Kaynakları müdürü Orlando ve iki kadın çalışanın American Funding Group ve New Jersey’deki kardeş şirket Tindon Falls’a açtığı davada mahkemeye sunulan raporda, Michael Hamill’in geçtiğimiz Haziran ayındaki doğum günü partisi sonrası çekilen fotoğraflarla birlikte…

Şirketin Finans Müdürü Mark Mancino’nun ve diğer birçok şirket çalışanının evliliğinin bu partilerden dolayı bozulduğu ve işten neden çıkartıldığı iddiaları da yer alıyor.

Şirketin Finans Müdürü Mark Mancino ve eşi

Şirketin Finans Müdürü Mark Mancino ve eşi

“Para Avcısı” (The Wolf of Wall Street), filmi
Yönetmenliğini Martin Scorsese üstlendiği, senaryosu Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından Terence Winter tarafından uyarlanan 2013 ABD yapımı Oscar ödüllü “Para Avcısı”nda (The Wolf of Wall Street), kolay parayla yoldan çıkan “kurt” lakaplı borsacı Jordan Belfort'un gerçek öyküsünü anlatıyor. İçerdiği seks ve uyuşturucu âlemleriyle tartışmalar yaratan filmde, Jordan Belfort'un (Leonardo DiCaprio) dar tavanlı, büyük ve çok kalabalık bir ofiste, herkes büyülenmiş gibi Belfort'un “motivasyon konuşmalarını” dinliyor.

Belfort sadece patron değil, satışı yöneten lider, bir tür kapitalizm şamanı… Yumruğunu göğsüne vurup şarkı söylemeye ya da kurt gibi ulumaya başlarsa diğerleri de onu takip ediyor. Satışı seks gibi düşünüyor; ofiste kokaini ve seksi teşvik ediyor. Satış iyiyse, mesai sonrası uyuşturucu, içki ve seks ayinini başlatıyor. Kutlamalara fahişeler, tutup fırlatılan cüceler, 10 bin dolara saçını kazıtan kadınlar getiriliyor. Bütün gün telefon başında para için uğraşan bu insanların, ancak başkalarının da para için neler yapabildiklerini gördüğünde rahatlamaları şaşırtıcı değil

İyi bir satıcı olmak, günümüzde birçok kişi için kuşkusuz en önemli zengin olma ümitlerinden biri. Ama etik kurallar devre dışı kaldığında ve satış yegâne hedef olduğunda yozlaşma kapıda bekliyor. Bunu filmde en iyi, Belfort'un Forbes Dergisi'nde çıkan söyleşisinden sonra yaşadıkları anlatıyor. Belfort gayri ahlaki yollara başvurduğuna dair imalar nedeniyle yazıdan rahatsızdır. Buna karşılık, makale onu Wall Street'in “yıldız kurdu” ilan eder.

“Para Avcısı”nın satış, ayin, seks, para ve uyuşturucu arasında kurduğu görsel bağlarla sinemada bazı ilkleri gerçekleştirdiği ve “destansı bir borsa dekadansı” olarak sinema tarihine geçtiği kesin. Anlaşılan o ki; Michael Hamil  da filmden fazlaca etkilenen yöneticilerden biri…

Son güncelleme: android-time 08:19 15.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more