Sözcü Plus Giriş

200.000 kişi ‘First Lady’e ‘Allah versin’ dedi

Fransa'da, cumhurbaşkanı eşine resmi statü verilerek bütçeden ödenek ayrılmasını öngören çalışmalara halk tepkisini imza kampanyası ile gösteriyor. Gelecek Pazar günü sona erecek olan imza kampanyasında, şimdiye dek 200 binden fazla imza atılırken bu insanlar, "Cebimizden para çıkmasını istemiyoruz" dedi.

Melis BAYRAKTAROĞLU
11:07 -
200.000 kişi ‘First Lady’e ‘Allah versin’ dedi

Fransa’da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron’a statü vermeye çalışması bütün ülkeyi karıştırdı.

Fransa genelinde, ordu başta olmak üzere, kamu harcamalarından tasarruf yaparak giderleri kısma hedefinde olan hükümetin, siyasi ahlak yasası çıkarma çalışmalarının da sürdüğü bu günlerde, Cumhurbaşkanı eşine statü verilmeye çalışılmasına ülke genelinden tepkiler çığ gibi büyüyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron’a halihazırda 3 yardımcı, 2 sekreter ve 2 koruma görevlisinin tahsis edildiğinin vurgulandığı açıklamada, “Yıllık yaklaşık 450 bin Euro’ya mal olan bu hizmetlerin bedelinin devlet bütçesinden kesildiğini ve cumhurbaşkanı eşi statüsünün resmileşmesi durumunda hukuki bir yapıya kavuşarak ayrı bir bütçeyle halka çok daha fazla yük olacağı” savunulması Fransa’yı karıştırdı.

Fransa’daki Ulusal Eşitlik Derneği, geçtiğimiz günlerde, cumhurbaşkanı eşine resmi statü verilerek bütçeden ödenek ayrılmasını öngören çalışmalara karşı imza kampanyası başlattı.

Ülkede yolsuzluk ve usulsüzlüklere karşı farkındalık kampanyaları düzenleyen derneğin, resmi statüsü bulunmayan ‘first lady’ için yasal çerçeve belirlenmesi ve bütçeden pay ayrılması yönünde devam eden komisyon çalışmalarına karşı çıkarak, başlattığı online imza kampanyası düzenlediği ve bu kampanyaya  7 Ağustos Pazartesi gününe kadar 200 bin kişiden destek geldiği duyuruldu. Destek kampanyası gelecek Pazar gününe kadar devam edecek.

”Brigitte Macron anlaman için daha kaç imza gerekli”

İmza kampanyasının yanı sıra Fransız Halkı Twitter’da da birlik oluşturup ””Brigitte Macron ‘nun yıllıkı değeri bize 450 Bin Euro’ya mal oldu! Brigitte Macron Fransa halkı artık seni istemiyor. Anlaman için daha kaç imza gerekli? ” hashtagleri ile tepkisini gösteriyor.

200 Bin’e karşı 3 Bin kişi

Karşıt dilekçelerin yanı sıra; Change.org internet sitesinde de Macron’a destek veren ve “First Lady” unvanının tesis edilmesi çağrısı yapan bir başka dilekçeye de şu ana kadar yaklaşık 3 bin kişi imza attı.

Fransızların yüzde 68’i “First Lady” unvanına ve kurulacak makama karşı 

Fransız Meclisi’nde çoğunluğu elinde tutan Macron’un bu girişimleri, hâlihazırda parlamentoda tartışılan ve milletvekillerinin, akrabalarına ücretli iş sağlamalarını engelleyen yasa görüşmelerinde gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı’nın rakiplerinden François Fillon, seçimler öncesinde eşini parlamentoda görev yapıyor şeklinde gösterip, kamu ödeneklerinden faydalandırmıştı. Skandalın ortaya çıkması sonrasında Fillon büyük güç kaybetmiş ve muhafazakâr aday seçimde ikinci tura kalamamıştı.

Elysee kaynaklarının yaptığı açıklamada “Fist Lady” unvanının görev tanımının şu anda taslak aşamasında olan düzenlemede somutlaşacağı bildirildi.

Son güncelleme: android-time 12:46 08.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more