Dünya bu insanlık ayıbını konuşuyor! Görüntü Arakan’dan…

Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin tutumu dolayısıyla dünya kamuoyunun dikkatini çeken Arakanlı Müslümanlar, Myanmar'dan Bangladeş'e kaçmaya devam ediyor. Önceki gün Reuters muhabirinin çektiği bir fotoğraf ise akıllara Suriyeli Aylan bebeği getirdi.

Dünya bu insanlık ayıbını konuşuyor! Görüntü Arakan’dan…

Son bir ayda Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik saldırı devam ederken, yaklaşık 420.000 insan Bangladeş ve bölge eyaletlere kaçtı. Bangladeş’in Cox’s Bazaar’daki mülteci kampı ise insanlıkdışı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

arakanal

Arakanlı Müslümanlar, bir avuç su ve bir ekmek için birbirlerini ezerken Reuters’ın bölgedeki muhabiri Cathal McNaughton’ın çektiği bir kare dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Nehir kenarındaki çamurlu bir toprak parçası üzerinde debelenen çırılçıplak bir bebeği görüntüledi.

arakann

Bu fotoğraf karesi akıllara dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan insanlık krizlerinden en çok savunmasız çocukların etkilendiğini gözler önüne seriyor. Suriye’den kaçarak Bodrum sahillerine cansız bedeni vuran Aylan bebek, Suriye’de yaşanan dramın etkisini göstermişti.

Aylan bebeğin fotoğrafı dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Aylan bebeğin fotoğrafı dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Öte yandan her ne kadar yetkililer Arakan’da su, kıyafet ve gıdaya ihtiyaç duyulduğunu açıklasa da Myanmar’da yaşayan budistler uluslararası kamuoyunun gönderdiği yardım kamyonlarına saldırıyor.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...